W sobotę, 4 sierpnia 2012 roku o godz. 20.00 na Placu Pod Wielką Krokwią wystawione zostanie plenerowe Widowisko taneczne Harnasie do muzyki Wojciecha Kilara i Karola Szymanowskiego. Wydarzenie jest zwiastunem odbywającego się we wrześniu w Zakopanem IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”.
Dwa dzieła klasyki muzycznej inspirują do refleksji nad tradycją, folklorem i możliwościami ich nowego odczytania. Krzesany Kilara inspirowany jest tradycją tańców góralskich, których energia i dynamika przekształcone zostały w budzące do dziś wiele entuzjazmu i emocji współczesne brzmienia. Harnasie Karola Szymanowskiego natomiast to jedno z najznakomitszych dzieł symfoniki baletowej, wykorzystujące unikalne właściwości melodyki Podhala. Osnową są góralskie obrzędy weselne i echa ludowych opowieści o czynach tatrzańskich zbójników.
W oparciu o pierwszy szkic partytury i oryginalne libretto kompozytora, choreografka Kaya Kołodziejczyk tworzy spektakl czerpiący z autentycznego folkloru, również tego najbardziej współczesnego. Do projektu zaproszeni zostali wykonawcy z całej Polski, prezentujący różne estetyki i style taneczne. Są wśród nich artyści związani z Polskim Teatrem Tańca, Baletem Poznańskim, Śląskim Teatrem Tańca, Bałtyckim Teatrem Tańca sceną niezależną jak i rdzenni artyści podhalańscy, rodzinny zespół Trebunie –Tutki, a także Magda Ciszewska-Rząsa i Marcin Rząsa, projektant Maldoror/Grzegorz Matląg, Ada Bystrzycka, Marcin Słodyczka i lokalni tancerze.
Plenerowe wydarzenie, łączące muzykę na żywo z tańcem, to ilustracja obecnych tendencji poszukiwań interdyscyplinarnych, spotkanie różnych artystów i widza w momencie refleksji nad znaczeniem tradycji. Tym widowiskiem organizatorzy chcą także uczcić Jubileusz osiemdziesięciu lat Wojciecha Kilara oraz 135. rocznicę urodzin i 75 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło m.in. Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
ZOBACZ: ulotka o widowisku - plik pdf
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.