Festiwal i Konkurs „Piano e Forte”, którego pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym jest pianistka Marta Polańska, jest innowacyjnym projektem ujmującym problematykę w sposób holistyczny. Celem Festiwalu i Konkursu „Piano e Forte” jest ukazanie historii ewolucji fortepianu w kontekście rozwoju repertuaru fortepianowego, badanie wzajemnych relacji, oddziaływań oraz wpływu nowych zdobyczy w zakresie mechanizmu fortepianowego na repertuar, a także nowatorskich technik kompozytorskich na rozwój instrumentu. Konkurs „Piano e Forte” ma na celu również inspirowanie młodych pianistów do pogłębiania wiedzy z zakresu historii instrumentu, zwiększanie świadomości dotyczącej praktyk wykonawczych różnorodnego repertuaru na fortepianach współczesnych i historycznych, a także poznawanie nurtów interpretacyjnych oraz literatury fortepianowej różnych epok.
Pierwsza edycja odbędzie się w 320. rocznicę pierwszej wzmianki o wynalazku włoskiego budowniczego Bartolomeo Cristoforiego, ukazując historyczny szlak fortepianu „Z ziemi włoskiej do Polski”. Poprzez repertuar wykonywanych podczas koncertów dzieł kompozytorów polskich Festiwal i Konkurs „Piano e Forte” wpisuje się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Konkurs jest skierowany do uczniów klas fortepianu szkół muzycznych I i II stopnia kształcących się w szkołach publicznych i niepublicznych. Dopuszcza się możliwość uczestnictwa uczniów klas fortepianu dodatkowego.
Zgłoszenie do udziału w Konkursie należy przesłać drogą elektroniczną do dnia 2 lutego 2018 roku wypełniając formularz zamieszczony na stronie Konkursu www.PianoeForte.pl.
Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniu 9 marca 2018 roku w Auli Szkoły Muzycznej I stopnia w Wieliczce, ul. Dembowskiego 59.
Udział w Konkursie jest bezpłatny. Organizatorzy nie pokrywają kosztów dojazdu i zakwaterowania.
Honorowy Patronat nad konkursem objęli: prof. dr hab. Andrzej Pikul – Kierownik Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Benjamin Vogel (Szwecja) i Ugo Rufino – Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie.
Partnerami wydarzenia są: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Muzyki i Tańca, Akademia Muzyczna w Krakowie, Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego w Krakowie, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy i Pałac w Ostromecku.
Regulamin dostępny jest na stronie: http://www.pianoeforte.pl
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.