Międzynarodowa Konferencja Online na temat Muzyki Ekologicznej
Związek Kompozytorów Polskich wraz z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej zaprasza na Międzynarodową Konferencję Naukową na temat Muzyki Ekologicznej, która odbędzie się w trybie zdalnym na platformie Zoom w dniach 15-17 października 2024. Konferencja odbędzie się w języku angielskim. Udział w konferencji jest bezpłatny. Warunkiem otrzymania dostępu jest wcześniejsza rejestracja, która zostanie otwarta 1 października.
Dwóch keynote speakerów i prawie 30 referatów z całego świata (w tym z Austrii, Brazylii, Czech, Francji, Gruzji, Węgier, Holandii, Polski, Słowacji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych) złoży się na konferencję, która będzie stanowić forum wymiany wiedzy między badaczami zainspirowanymi ideą ekologii w muzyce.
Prof. Makis Solomos z University Paris 8 otworzy obrady konferencji referatem na temat muzyki, ekologii i idei postwzrostu w myśleniu o zrównoważonej przyszłości. Pierwszego dnia wysłuchamy prezentacji poświęconych m.in. koncepcjom eko-muzyki oraz ekologii akustycznej.
Drugi dzień obrad otworzy prof. Marek Chołoniewski z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, przekładając na grunt "muzyki ekologicznej” filozoficzną ideę rizomatyczności. Tego dnia usłyszymy referaty poświęcone nagraniom terenowym, zjawisku ekfrazy, metodach kompozycji opartych na recyclingu, a także analizie wybranych dzieł (m.in. Hildegardy Westerkamp, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Stefana Węgłowskiego).
Ostatni dzień konferencji rozpocznie się od dyskusji na temat zrównoważonych strategii w realizacji projektów międzynarodowych, w której wezmą udział partnerzy i uczestnicy projektu "Renewable Music”. Usłyszymy prezentacje na temat finansowania twórczości kompozytorskiej, odpowiedzialności środowiskowej festiwali, a także propozycji odnowy notacji muzycznej czy też wykorzystania sztucznej inteligencji w tworzeniu muzyki.
Niniejsza konferencja jest ostatnim etapem projektu "Renewable Music. V4 Composers for Sustainability”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu "Kreatywna Europa". Odbywa się całkowicie w trybie online, umożliwiając dotarcie do jak najszerszego grona publiczności z różnych części świata.
Materiały konferencyjne zostaną opublikowane online w otwartym dostępie, służąc jako punkt odniesienia dla przyszłych badań. Wybrane artykuły ukażą się w 22. tomie "Musicology Today”, czasopisma naukowego wydawanego od 2004 roku przez Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego i Związek Kompozytorów Polskich.
Program Konferencji i rejestracja - na stronie projektu www.renmus.eu
Agnieszka Cieślak-Krupa
Koordynatorka projektu
Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Dołącz do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/501771749150428