17 i 18 grudnia 2020 roku tym razem nie w murach Akademii Muzycznej I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a wirtualnie, odbędzie się IX Ogólnopolska Studencko-Doktorancka Konferencja Naukowa Neofonia, organizowana przez Koło Artystyczno-Naukowe Studentów Kompozycji i Teorii Muzyki AM. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski.
Podczas obrad tegorocznej edycji uczestnicy pochylą się nad wpływem szeroko pojętych nowych technologii na muzykę i jej przyszłość. Ostatnie stulecie przyniosło rozwój technologiczny w zakresie syntezy dźwięku, co umożliwiło powstanie instrumentów generujących dźwięki przy użyciu przetworników elektroakustycznych. Jedną z największych przemian w muzyce wywołały procesy miniaturyzacji – redukując elektronikę do rozmiaru laptopa – nowego instrumentu, który na stałe wpisał się w obszar działań muzycznych XXI wieku. Technologiczny kontekst muzyki nie dotyczy już tylko samych narzędzi czy środków wyrazu, ale również organizacji i działania systemu w jakim muzyce przyszło dzisiaj funkcjonować. Konferencja jest doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń na temat nowych technologii i doświadczeń młodych badaczy z różnych polskich ośrodków akademickich.
Konferencję rozpocznie wykład dr Aleksandry Łukasiewicz Alcaraz, związanej m.in. z Akademią Sztuki w Szczecinie. W swoim wystąpieniu wprowadzi uczestników w świat muzyki tworzonej przez programy komputerowe, roboty, czy cyborgi. Prelegenci w swoich referatach poruszą takie zagadnienia, jak nowe media, muzyka telematyczna, postmedialna, music & science, wirtualni wykonawcy i wirtualna muzyka, czy wirtualna rzeczywistość.
Międzyuczelniany Koncert Kompozytorski na stałe wpisał się już w program Neofonii. W tym roku utwory młodych kompozytorów usłyszeć będzie można w transmisji prosto z poznańskiej Auli Nova 18 grudnia o godz. 19.00. Na scenie pojawi się m.in. Trans-for-Matha Ensemble.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Szczegóły – na stronach www.amuz.edu.pl oraz www.facebook.com/kanamp2012
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.