23 listopada 2024 o godz. 19.00 w Teatr Królewski w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbędzie się premiera opery HI§TORY, do której muzykę oraz libretto, na podstawie manuskryptów (także fragmentów dotąd niepublikowanych) dramatu Historia (Operetka) Witolda Gombrowicza, stworzył Michał Dobrzyński. Reżyserii spektaklu podjęli się Maciej Wojtyszko i Jakub Krofta, zaś za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Karol Szwech.
Głównym bohaterem spektaklu jest siedemnastoletni Witold, który staje do konfrontacji z własną rodziną i reprezentowanymi przez jej członków złudnymi społecznymi ideałami, a następnie z twórcami wielkiej Historii (m.in. carem Mikołajem II, cesarzem Wilhelmem II, Józefem Piłsudskim). W dziele tym przeplatają się wątki osobiste i polityczne, mała i wielka historia, tworząc mozaikę zdarzeń realnych i wyobrażonych.
Utwór zamówiony został przez Polską Operę Królewską. Michał Dobrzyński opracował libretto na podstawie nieukończonego dramatu Historia Witolda Gombrowicza, w tym fragmentów, które nigdy dotąd nie zostały opublikowane: kopie manuskryptów udostępniła kompozytorowi Rita Gombrowicz. Michał Dobrzyński w tym dziele sięga do literackich praźródeł swojej opery kameralnej Operetka (2014), na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza o tym samym tytule. Realizacja ta jest pierwszą pełnowymiarową operą stworzoną w oparciu o gombrowiczowską Historię (Operetkę).
Główne partie wykonają: Michał Sławecki, Iwona Lubowicz, Aneta Łukaszewicz, Robert Gierlach, Łukasz Hajduczenia, Witold Żołądkiewicz, Dorota Lachowicz, Joanna Freszel, Piotr Halicki i Sylwester Smulczyński. Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej wystąpią pod batutą Karola Szwecha.
Wydarzenie pod honorowym patronatem Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz Rity Gombrowicz.
Wydarzenie zostało wpisane do kalendarza obchodów Roku Witolda Gombrowicza, ogłoszonego przez Senat RP.
Informacja o biletach: https://operakrolewska.pl/repetoire/history-michal-dobrzynski-prapremiera/
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.