Quintetto per archi dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii jest autorskim opracowaniem jednego z najbardziej osobistych dzieł Pendereckiego, III Kwartetu smyczkowego Kartki z niezapisanego dziennika. Usłyszeć w nim można melodie bliskie Pendereckiemu, jak huculska kołomyjka, którą w domu grywał ojciec kompozytora, a także nawiązania do własnych dzieł, które w nowym otoczeniu dźwiękowym zyskują wyjątkowy, autorefleksyjny charakter.
Kwintet Smyczkowy Sinfonia Varsovia doceniany jest nie tylko przez publiczność i krytyków, ale również przez kompozytorów. Jan Stokłosa napisał swój utwór The Elements specjalnie z myślą o tym właśnie zespole. Jak pisze sam twórca, tematem utworu są cztery żywioły. Narratorem jest żywioł powietrza, który prowadzi słuchaczy w muzyczną podróż przez ziemię, wodę i ogień.
Umbrae to oficjalne opus nr 1 laureata Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Helsinkach (2014) Andrzeja Kwiecińskiego. Choć kompozytor od napisania tego dzieła przeszedł wyraźną ewolucję artystyczną, to jak sam mówi, Umbrae jest jego pierwszym utworem, w którym niczego nie chciałby zmienić. Kwieciński prezentuje tu bardzo indywidualne spojrzenie na spektralizm połączony z fascynacją obrazami Jacksona Pollocka. Całość tworzy niezwykle ekspresyjny krajobraz dźwiękowy, który mimo, że jest całkowicie abstrakcyjny, to dzięki znakomicie rozplanowanej formie przykuwa uwagę słuchaczy od pierwszego do ostatniego dźwięku.
W kolejnych koncertach cyklu organizatorzy zaprezentują bardzo szerokie spojrzenie na polską muzykę kameralną skomponowaną po 1918 roku. Wśród wykonawców znajdą się utwory na różne zespoły, od duetu skrzypiec i fortepianu, przez trio stroikowe i kwartet smyczkowy, po kwintet dęty.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Patronat medialny nad cyklem koncertów objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Szczegółowe daty i programy wszystkich koncertów dostępne są na stronie www.sinfoniavarsovia.org
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.