I Ogólnopolska Konferencja Naukowa Wyzwania współczesnej edukacji muzycznej, w ramach obchodów 40-lecia Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku UMFC, odbędzie się w Białymstoku w dniach 13-14 kwietnia 2015 roku.
Celem konferencji jest diagnoza sytuacji edukacji muzycznej w warunkach dynamicznej zmiany świata i wskazanie dróg rozwoju kształcenia muzycznego w kontekście świadomego i twórczego zgłębiania dóbr kultury muzycznej. Współczesny świat generuje nieznane wcześniej problemy, które tworzą skomplikowane konteksty działania także szkolnictwa muzycznego. Mamy bowiem do czynienia z fundamentalną zmianą w układzie kultury. Dominujący niegdyś układ hierarchiczny uległ przekształceniu w model kołowy, w centrum którego znajduje się światowa popkultura, tworzona przez tzw. przemysły kultury. W tym modelu – sztuki w tradycyjnym rozumieniu, są ważne, ale peryferyjne, co budzi wiele emocji i ma konsekwencje dla edukacji muzycznej. Mając na względzie dokonującą się zmianę świata i przewidywanie kierunku, w którym te zmiany prowadzą, uczestnicy debaty zamierzają skoncentrować uwagę na kwestiach jakości kształcenia muzycznego z punktu widzenia teoretyczno-badawczej refleksji pedagogicznej, analizy szkolnej i pozaszkolnej rzeczywistości edukacyjnej, regulacji prawnych, wynikających z przepisów dotyczących organizacji kształcenia artystycznego, oraz nakładów finansowych asygnowanych na kulturę i edukację muzyczną.
W tematykę konferencji wprowadzą referaty prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego, prof. dr hab. Małgorzaty Kupsik, prof. dr hab. Dariusza Dyczewskiego i prof. AM w Gdańsku dr hab. Andrzeja Michalskiego.
Konferencja odbędzie się w budynku Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, przy ul. Kawaleryjskiej 5.
Patronat medialny nad Konferencją objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
ZOBACZ: program Kenferencji
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.