XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniawskiego, Poznań - 14-29 października 2006
XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, odbędzie się w dniach od 14 do 29 października 2006 roku w Poznaniu.
Udział w Konkursie mogą wziąć skrzypkowie wszystkich narodowości w wieku do 30 lat, tzn. urodzeni po 14 października 1976 roku, którzy w terminie do 31 marca 2006 roku, na załączonym formularzu, nadeślą zgłoszenie pod adresem:
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
ul. Świętosławska 7
PL 61-840 Poznań
e-mail:
Do zgłoszenia należy dołączyć:
krótki życiorys;
dokumenty potwierdzające kwalifikacje muzyczne (odpisy dyplomów, ew. recenzje z występów publicznych);
dwie rekomendacje uznanych skrzypków lub pedagogów;
dwie aktualne fotografie portretowe do wykorzystania w programie Konkursu i w ewentualnych publikacjach prasowych;
kasetę wideo w systemie VHS z nagraniem* niżej podanych utworów:
1. J.S. Bach Fuga g-moll, BWV 1001 lub Fuga z 2 Sonaty na skrzypce solo a-moll, BWV 1003 lub Fuga z 3 Sonaty na skrzypce solo C-dur, BWV 1005
2. N. Paganini - jeden z kaprysów wymienionych w programie konkursu (etap 1)
3. W.A. Mozart pierwsza lub druga i trzecia część następujących koncertów:
Koncert na skrzypce i orkiestrę G-dur, KV 216
Koncert na skrzypce i orkiestrę D-dur, KV 218
Koncert na skrzypce i orkiestrę A-dur, KV 219
*Nagranie musi przedstawiać skrzypka, sfilmowanego od przodu z odległości nie większej niż 5 m. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo odrzucenia kaset, nie spełniających tego warunku (nadesłane kasety nie podlegają zwrotowi).
O zakwalifikowaniu się do Konkursu zadecyduje przewodniczący Jury. O tej decyzji kandydaci zostaną powiadomieni w terminie do 15 maja 2006 roku. Po otrzymaniu decyzji o zakwalifikowaniu się do Konkursu, kandydaci zobowiązani są wpłacić 100 dolarów USA (lub ich aktualną równowartość w innych walutach) na konto Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu:
BZ WBK S.A. I/O Poznań 82 1090 1463 0000 0000 4600 4297 z dopiskiem: 'Wpisowe na Konkurs Skrzypcowy'.
Kopię dowodu wpłaty należy przesłać na adres organizatora Konkursu. W przypadku rezygnacji z udziału w Konkursie, wpisowe nie polega zwrotowi. Decyzja o zakwalifikowaniu do udziału w Konkursie, jest równoznaczna z zawarciem umowy dotyczącej udziału w Konkursie na warunkach określonych niniejszym regulaminem.
Zakwalifikowani uczestnicy zobowiązani są zgłosić się w sekretariacie w przeddzień oficjalnego otwarcia Konkursu, tj. 14 października 2006 roku, okazując dowód tożsamości (wraz z datą urodzenia). W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach do Konkursu dopuszczony zostanie kandydat, który zgłosi się nie później niż dwa dni przed zakończeniem I etapu.
Program Konkursu składa się z czterech etapów i obejmuje wykonanie z pamięci (poza Sonatami w III etapie) utworów. Program jest dostępny na stronie: http://www.wieniawski.pl/index.php?topic=konkursy&subtopic=229
Skład członków międzynarodowego Jury pod przewodnictwem prof. Konstantego Andrzej Kulki, podany zostanie przed otwarciem Konkursu. Decyzje Jury są nieodwołalne i niezaskarżalne. Szczegółowe zasady pracy Jury określa Regulamin Prac Jury.
Jury ocenia grę kandydatów, stosując punktację od 1 do 25. Do II etapu dopuszczonych zostanie maksymalnie 24 kandydatów, do III etapu - 16, a do finału maksymalnie 8 kandydatów.
1. Przyznanych zostanie sześć nagród regulaminowych w następującej wysokości:
I nagroda - 25 000 USD i złoty medal
II nagroda -20 000 USD i srebrny medal
III nagroda -15 000 USD i brązowy medal
IV nagroda -10 000 USD
V nagroda - 8 000 USD
VI nagroda - 5 000 USD
dwóch następnych w kolejności finalistów otrzyma wyróżnienia po 3500 USD.
Kwoty nagród i wyróżnień podlegają opodatkowaniu. W wyjątkowych przypadkach, na wniosek Jury, organizatorzy mogą zapewnić dodatkowe środki na nagrody (np. nagrody ex equo).
2. Zdobywcom nagród przysługuje tytuł Laureata XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
3. Uczestnicy III etapu otrzymają dyplomy pamiątkowe.
Jury ma prawo zmiany układu i liczby nagród z zastrzeżeniem, iż poszczególne nagrody nie mogą być niższe od przewidzianych w § 8. W przypadku przyznania dwóch równorzędnych nagród, rezygnuje się z przyznania kolejnej nagrody.
W przypadku propozycji koncertowych i nagraniowych ze strony organizatorów polskiego życia muzycznego, laureaci, w terminie do 6 listopada 2006 roku, powinni potwierdzić lub zrezygnować z tych ofert. Za występy te (lub nagrania) ich organizatorzy zapewniają honoraria oraz pokrycie kosztów dojazdu i pobytu w hotelach.
Wszelkie inne nagrody pieniężne i rzeczowe, ufundowane przez instytucje lub osoby prywatne, winny być zgłoszone do Sekretariatu Konkursu przed jego rozpoczęciem. Nagrody, przyjęte przez Sekretariat, będą miały charakter wyróżnień pozaregulaminowych, a jeżeli będą to nagrody pieniężne, zostaną wypłacone w tej walucie, w jakiej zostaną zdeponowane.
Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone laureatom w czasie uroczystego koncertu zorganizowanego na zakończenie Konkursu. Na koncercie tym laureat I nagrody wykona z towarzyszeniem orkiestry jeden z Koncertów z IV etapu. Laureaci pozostałych nagród będą grać utwory na skrzypce solo, z towarzyszeniem fortepianu lub z towarzyszeniem orkiestry, według programu, ustalonego przez Jury w porozumieniu z laureatami. Za udział w koncercie, laureaci nie otrzymują oddzielnego honorarium.
1. Uczestnicy Konkursu przenoszą nieodpłatnie na Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu swoje prawa majątkowe do artystycznych wykonań, zarejestrowanych podczas wszystkich etapów Konkursu i koncertu laureatów w zakresie ich:
a/ utrwalenia,
b/ zwielokrotnienia na wszelkich nośnikach dźwięku i obrazu,
c/ wprowadzenia do obrotu,
d/ wprowadzenia do pamięci komputera oraz sieci Internet,
e/ publicznego odtwarzania,
f/ wyświetlania,
g/ najmu i dzierżawy,
h/ nadawania bezprzewodowego, przewodowego i satelitarnego oraz reemisji i retransmisji.
2. Uczestnicy Konkursu udzielają także zezwolenia na rozpowszechnianie swojego wizerunku, utrwalonego w związku z Konkursem i przekazanego organizatorowi Konkursu.
3. Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na potrzeby organizacji Konkursu oraz zgodnie z celami statutowymi organizatora Konkursu.
Sekretariat Konkursu zapewnia uczestnikom w każdym z etapów, jedną bezpłatną próbę z akompaniatorem konkursowym. Kandydaci mogą również przyjechać na Konkurs z własnym akompaniatorem, natomiast Organizatorzy zapewniają sale do prób.
Kandydaci i ich akompaniatorzy przyjeżdżają na Konkurs na koszt własny. Organizatorzy zapewniają kandydatom i ich akompaniatorom bezpłatne zakwaterowanie w hotelu oraz jeden posiłek dziennie w okresie ich udziału w Konkursie.
Wszystkie wątpliwości dotyczące postanowień niniejszego regulaminu będą rozstrzygane w oparciu o tekst polski jako jedynie obowiązujący.