W dniach
10-17 sierpnia 2009 roku odbędzie się, po raz pierwszy w Polsce,
XIX Międzynarodowe Sympozjum Kodalyowskie. Temat Sympozjum:
O wartościach muzyki.
Organizacji tego
światowego spotkania osób zainteresowanych i pracujących na rzecz rozwoju
powszechnej edukacji muzycznej - szczególnie widzianej przez pryzmat tzw. metody Kodálya - podjęła się Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach pod auspicjami Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodalyowskiego (IKS).
Zoltán Kodály (1882 –1967) – wybitny węgierski pedagog, kompozytor, etnomuzykolog, przede wszystkim zaś wielki humanista dostrzegł w wychowaniu muzycznym opartym na wartościowej muzyce, szczególnie zaś rodzimej muzyce ludowej i wspólnym śpiewaniu, niezbywalne wartości wychowawcze będące podstawą wszechstronnego rozwoju dziecka. Jego walka o należyte miejsce i rangę wychowania muzycznego w szkole zaowocowała m. in. powstaniem tzw. klas kodalyowskich w szkołach ogólnokształcących, w których muzyka i śpiew odbywają się codziennie. Badania wykazały, że dzieci z tych klas osiągają nie tylko niezwykle wysokie wyniki w nauce muzyki ale również mają bardzo wysokie osiągnięcia w innych przedmiotach oraz ogólno wychowawcze; także rozwój wyobraźni i zdolności twórczych.
W Polsce, już od połowy lat 80-tych, w tym także w Katowicach, działają podobne klasy śpiewające. Nauka muzyki opiera się w nich na polskiej adaptacji koncepcji muzyczno-pedagogicznej Zoltána Kodálya. Należy podkreślić, że prace nad polską adaptacją trwają od 1980 roku i obejmują dzisiaj ogromną liczbę publikacji i materiałów szkoleniowych, w tym także podręczniki do muzyki dla uczniów i nauczycieli. W polskiej adaptacji „Kodálya” szczególny, autorski i metodyczny, wkład ma właśnie środowisko katowickie. Ważnym ogniwem pomocnym w pracach adaptacyjnych była i jest nadal organizacja Polsko-Węgierskich Seminariów Kodalyowskich, współorganizowanych przez katowicką Akademię, podczas których setki nauczycieli muzyki poznaje praktycznie tę metodę.
Organizacja
XIX Międzynarodowego Sympozjum Kodalyowskiego jest okazją do spotkania wspaniałych ludzi, wymiany poglądów i doświadczeń w dziedzinie edukacji muzycznej oraz niezapomnianych przeżyć artystycznych podczas wielu koncertów towarzyszących Sympozjum.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronach:
www.kodaly.am.katowice.pl
W najbliższym czasie pojawi się formularz zgłoszenia udziału wraz z kosztami wpisowego oraz warunkami zakwaterowania i wyżywienia, a także program Sympozjum.
Strona Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodalyowskiego: www.iks.hu
Temat Sympozjum to:
- On Values of Music;
- 1 Music and Mankind,
- 2 Music and Community,
- 3 Music and Tradition.
Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w Sympozjum, szczególnie zaś do zaprezentowania swojego wykładu bądź poprowadzenia warsztatów związanych z podanym wyżej tematem.
Zgloszenia wykładów:
Terminy zgłoszeń:
- 30 listopada 2008 - przysłanie tematu, 2 strony streszczenia, oraz ok. 12 linijek głównych założeń tematu wraz z tezami.
- 31 maja 2009 - przysłanie gotowego tekstu wystąpienia (ok. 6-7 stron), swojego zdjęcia i zapotrzebowania na wszystkie pomoce do jego prezentacji.
Wystąpienie nie może przekroczyć 20 min.
Teksty wykładów przyjmowane są wyłącznie w języku angielskim. Teksty w innych językach niż angielski należy przetłumaczyć (na własny koszt).
Zgłoszenia warsztatów:
Termin zgłoszeń:
- 30 listopada 2008 – przysłanie tematu warsztatów
- 31 maja 2009 - przysłanie ok. 12 linijek opisu warsztatów, swojego zdjęcia i zapotrzebowania na wszystkie pomoce potrzebne do jego przeprowadzenia.
Warsztaty trwają 40 minut.