Katedra Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu zaprasza do udziału w XVIII Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Musica practica, musica theoretica” – Monografia artysty. Człowiek – Muzyka – Kultura, która odbędzie się w dniach 12–13 kwietnia 2022 roku w Sali Prezydenckiej Akademii. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 stycznia 2022 roku.
Podstawową kwestią – jakże często pojawiającą się nie tylko w badaniach muzykologicznych, ale i w teorii kultury w ogóle – jest problem relacji wiążących twórcę i jego dzieło. Wydaje się bowiem, że mając na względzie zasadę pluralizmu metodologicznego (C. Dahlhaus) to właśnie charakter owej relacji w dużym stopniu determinować będzie wybór metodologii badawczej. W ostatnich latach natomiast możemy zaobserwować wzrost zainteresowania naukowców kompozytorami, których twórczość opisywana jest w perspektywie nie tylko relacji człowiek – dzieło, ale i w ścisłym związku z historią lokalnych kultur oraz społeczności. Tego rodzaju badania wpisują się w nurt mikrohistorii, owocując powstawaniem rozmaitych biografii, biogramów, rysów biograficznych etc.
W ramach konferencyjnych rozważań mile widziane będą zatem tematy przedstawiające monograficzne badania z jednej strony oraz rozważania czysto metodologiczne – z drugiej. Najważniejsze zakresy problemowe pojawiające się w kontekście pisania monografii, które stanowić mogą ramy proponowanych tematów to:
• typy relacji twórca – dzieło w perspektywie wyboru metody historiograficznej,
• analiza kulturowa, muzyczna i biografistyka – zrównoważenie trzech perspektyw,
• twórczość monograficzna w perspektywie metodologicznej,
• metodologia prowadzenia badań jednostkowych w ramach tzw. mikrohistorii,
• prezentacja autorskich badań ze szczególnym uwzględnieniem uzasadnienia wybranej metody,
• dzieło ujęte pomiędzy twórczym indywiduum, a kontekstem kulturowym,
• monografia popularnonaukowa.
Prezentacja referatu łącznie z przykładami muzycznymi nie powinna przekraczać 20 minut. Językiem konferencyjnym jest język polski oraz angielski, przy czym wygłaszaniu referatu w języku polskim powinna towarzyszyć prezentacja w języku angielskim lub przetłumaczony referat, dostarczony organizatorom do dnia 8 marca 2022 roku.
Uczestnikom konferencji organizatorzy oferują zakwaterowanie, wyżywienie oraz skromne honorarium. W zgłoszeniu chęci uczestnictwa w konferencji (w języku polskim i angielskim) należy przesłać:
• tytuł wystąpienia,
• notę biograficzną (do 300 znaków),
• abstrakt referatu (do 2000 znaków).
Po otrzymaniu – do dnia 10 lutego 2022 r. – informacji o przyjęciu w poczet uczestników konferencji, organizatorzy proszą – w terminie do 28 lutego 2022 r. – o uiszczenie opłaty konferencyjnej w wysokości 300 zł. na konto Akademii:
BZ WBK S.A. VI O/POZNAŃ 66 1090 1362 0000 0000 3601 7907
Zgłoszenie, temat, notę biograficzną i abstrakt oraz potwierdzenie dokonania wpłaty należy przesłać dr Julii Gołębiowskiej na adres:
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.