Zawiadomienie o przesłuchaniach dla śpiewaków oraz akompaniatorów do projektu JUTROPERA STUDIO 2010
1. Celem projektu jest wystawienie w/w opery zgodnie z podanymi poniżej zasadami.
2. Projekt jest adresowany do młodych śpiewaków operowych i pianistów- asystentów, głównie obywateli Unii Europejskiej, o dotychczasowym stażu zawodowym nie przekraczającym pięciu lat. Zamierzeniem projektu jest wyłonienie grupy młodych artystów w celu:
a) obsadzenia partii solowych (co najmniej podwójna obsada)
b) utworzenia zespołu wokalnego dla partii chóralnych.
3. Eliminacje uczestników przebiegać będa w dwóch etapach:
a) w ramach publicznych przesłuchań 26 i 27 września w Teatrze Wielkim w Poznaniu (Polska) oraz 19 i 20 października w Teatrze Verdiego w Pizie (Włochy), w obecności menedżera projektu, dyrektorów artystycznych lub kierownictwa teatrów – organizatorów, oraz jeśli będzie to możliwe dyrygenta i dyrektora orkiestry. Kandydaci mają prawo wyboru miejsca przesłuchań.
b) w ramach uczestnictwa w pierwszej fazie warsztatów, zgodnie z treścią punktu 6 tego regulaminu: Po każdym z etapów podana zostanie lista osób zakwalifikowanych.
4. Zgodnie z wymaganiami obsadowymi opery Donizettiego i konieczności wyboru solistów oraz chóru, przesłuchania zarezerwowane są dla następujących rodzajów głosów:
- do partii solowych: sopran, mezzosopran, contralt, tenor, baryton, bas
- do zespołu chóru: tenor, baryton/bas
Śpiewacy i pianiści-asystenci, którzy uczestniczyli już w poprzednich edycjach projektu nie mogą przystąpić do eliminacji.
5. Program przesłuchań:
a) dla śpiewaków: dwie pełne arie (całość) w języku włoskim, w tym:
- jedna aria z XVIII-wiecznej opery
- jedna aria z XIX-wiecznej opery
- rozmowa
b) dla pianistów – asystentów:
- dwie sceny z dwóch różnych, należących do różnych stylów i okresów historycznych oper. W każdej ze scen muszą występować co najmniej dwie partie solowe. Kandydat musi jednocześnie śpiewać partie postaci i grać partię fortepianu.
- czytanie a prima vista
- rozmowa
6. Warsztaty składać się będą z trzech etapów.
- Etap I - trening wyłonionych dotychczas kandydatów - odbędzie się w dniach 2-13 listopada 2010 w Pizie (Włochy). Po zakończeniu tego etapu wybranych zostanie nie więcej niż 25 śpiewaków do ról solowych oraz najwyżej 6 pianistów – asystentów, którzy uczestniczyć będą w kolejnych etapach.
- Etap II – druga faza treningu – odbędzie się w dniach 22 listopada - 3 grudnia 2010.
- Etap III odbędzie się w dniach 13-23 grudnia 2010.
7. Warsztaty i próby sceniczne odbywać się będą w teatrach w Livorno, Pizie, Lucca, lub w innym, uprzednio podanym miejscu. Dzienny plan pracy przewiduje 8 godzin zajęć. Uczestnictwo we wszystkich przewidzianych w planie zajęciach jest obowiązkowe.
8. Warsztaty dla śpiewaków koncentrują się na ćwiczeniu następujących umiejętności:
- interpretacja muzyczna
- interpretacja sceniczna
- technika wokalna i wykonawstwo muzyki Donizettiego
- techniki ruchu ciała
- studium dramaturgii muzycznej dzieła
- ansamble muzyczne
- prezencja sceniczna, ruch sceniczny, improwizacja
- praca grupowa
- praca nad utworem z pianistami-asystentami
- warsztaty specjalne poswiecone wybranym tematom
Warsztaty dla pianistów-asystentów koncentrują się na ćwiczeniu następujących umiejętności:
- studium wyciągu fortepianowego
- interpretacja muzyczna
- techniki akompaniamentu
- studium oceny głosu
- wprowadzenie do zadań pianisty-asystenta (scena, oświetlenie, tablice tekstowe itp.)
- ansamble muzyczne
- studium dramaturgii muzycznej oraz partytury dzieła
- interpretacja sceniczna
- praca grupowa
- warsztaty specjalne na wybrane tematy oraz zajęcia dające możliwość praktycznego ich zastosowania w trakcie pracy scenicznej i zajęć ze śpiewakami pod kierunkiem pedagoga.
9. Opiekę artystyczną i pedagogiczną w trakcie warsztatów sprawują:
- w sferze muzycznej, kierownik muzyczny produkcji - Maestro Federico Maria Sardelli
- w sferze scenicznej, reżyser produkcji – Saverio Marconi.
Wszyscy pedagodzy warsztatów są znanymi profesjonalistami, cieszącymi się ogromną renomą.
10. Uczestnicy zakwalifikowani do drugiego etapu, otrzymają w każdym z pozostałych etapów dzienne stypendium, przyznawane indywidualnie, zgodnie z faktyczną obecnością na zajęciach.
11. Pod koniec przygotowań, koordynator L.T.L. – Opera Studio, w porozumieniu z pedagogami i dyrektorami artystycznymi związanymi z projektem 2010, przeprowadzi casting do każdej roli i zdecyduje obsade każdego przedstawienia. Korzystając z metodologii i doświadczeń wcześniejszych edycji, w trakcie przedstawień, w których śpiewacy nie wykonują partii solowych, będą oni uczestniczyć w spektaklu, jako członkowie zespołu wokalnego (chóru). Na tej samej zasadzie, zależnie od rezultatów pracy w trakcie warsztatów, rozdzielone zostaną zadania wśród pianistów-asystentów.
12. Opera zostanie wystawiona na inauguracje sezonu Teatro Verdi w Pizie, premiera odbędzie się 19 lutego 2011. W tym samym sezonie grana będzie w teatrach w Lucca, Livorno, oraz innych miejscach, które przyłączą się do projektu. We wrześniu 2011 opera wystawiona będzie w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
13. Śpiewacy i pianiści-asystenci uczestniczący w przedstawieniach otrzymają wynagrodzenie na bazie indywidualnych kontraktów profesjonalnych.
14. W każdym etapie projektu relacje śpiewaków i pianistów-asystentów z L.T.L. – Opera Studio oraz z uczestniczącymi w projekcie teatrami będą bezpośrednie, osobiste i wykluczające wszelką formę pośrednictwa.
15. W celu wzięcia udziału w eliminacjach, kandydaci muszą przesłać podanie faxem lub e-mailem na jeden z poniższych numerów lub adresów mailowych:
- do przesłuchań w Teatrze Wielkim w Poznaniu (do 15 września 2010): Zofia Dowjat, Teatr Wielki w Poznaniu, Fax: 48 (0) 61 852 7464, e-mail:
- dla przesłuchań w Teatro di Pisa (do 9 października 2010): Fondatione Teatro della città di Livorno „Carlo Goldoni“, Fax: +39 0586 8999 20, e-mail:
Wniosek musi byc opatrzony informacja, że dotyczy L.T.L. Opera Studio projekt 2010 i zawierać następujące dane:
- Dane osobowe (imiona, nazwisko, data urodzenia, adres zameldowania)
- Dane kontaktowe (numery telefonów, fax, e-mail)
- Nagranie wokalne (śpiewacy)
- Program prezentowany na przesłuchaniu
- życiorys
- zdjęcie (tylko w przypadku solistow)