Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.
Przedmiotem III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego SAXandVILLAS, organizowanego przez Willę Lentza w Polsce, Villa la Padula we Włoszech oraz Escola Artística Do Conservatório De Música Calouste Gulbenkian, były utwory na zespoły kameralne z udziałem saksofonu. Po wnikliwej analizie nadesłanych partytur jury wyłoniło trzech laureatów: Polaka i dwóch Włochów.
Pierwsze miejsce zajął Damian Dziweńka za utwór „In the name of land”, (pseudonim: Naard).
Drugą lokatę zdobył Michele Allegro za kompozycję „New York Tales”, (pseudonim: Irese90).
Na trzecim miejscu uplasował się Roberto Maria Cipollina za utwór „Apparuit” (pseudonim: YKN22).
Wyróżniono ponadto Filipa Gołdanowskiego za dzieło „4-3-3-2” (pseudonim: ynofoskas) oraz Krzysztofa Sitka za kompozycję „Dithyramb” (pseudonim: nietsnro2024).
Jury obradowało w składzie: prof. Krzysztof Meyer (przewodniczący), prof. Giuseppe Bruno (Włochy), prof. Dariusz Samól (Polska), dr Carlos Manuel Pires Marques (Portugalia), dr Marilyn Shrude (USA). Prof. Meyer zaznaczył, że: "Utwory bardzo różniły się między sobą nie tylko zestawem instrumentalnym, ale przede wszystkim stylem i techniką (...) trzeba podkreślić, iż poziom nadesłanych prac a zatem i konkursu, był w większości wysoki. Ciekawe, że punktacje jurorów nie wykazywały specjalnych rozbieżności i ich oceny były w dużej mierze zbieżne”.
Koncerty z udziałem nagrodzonych kompozycji odbyły się we Włoszech (20 lipca w Ridotto del Teatro Animosi), w Szczecinie (5 października – główny koncert finałowy w Willi Lentza) oraz w Portugalii (25 października w Conservatorio di Musica w Aveiro).
Dodatkowe informacje: https://willa-lentza.pl/strona/365-SAXandVILLAS_2024_
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.