W styczniu 2025 roku polska scena kulturalna znajdzie się w centrum zainteresowania całej Europy. W związku z objęciem przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, od stycznia do czerwca przyszłego roku w ponad 20 europejskich państwach odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli, wystaw, pokazów filmowych i spotkań literackich. Program organizowany przez Instytut Adama Mickiewicza pod hasłem "Culture sparks unity” przedstawi najciekawsze zjawiska współczesnej polskiej sceny artystycznej, na pierwszym planie stawiając nowe pokolenie. Projekty, które odbędą się zarówno w państwach należących do Unii Europejskiej jak i krajach kandydujących, mają na celu promocję idei solidarności i międzynarodowej współpracy.
W Brukseli w połowie lutego odbędzie się flagowy polski festiwal o międzynarodowej już renomie – Unsound Festival, skupiający się na najnowszych zjawiskach w polskiej muzyce elektronicznej i eksperymentalnej. Na festiwalu "Peel Slowly and See” w Leiden w Holandii wystąpią trzy polskie zespoły i artystka sceny muzyki elektronicznej: Wacław Zimpel z Jamesem Holdenem, Zamilska, Trupa Trupa oraz Atol Atol Atol.
Pod koniec czerwca odbędzie się koncert zamykający półroczny program kulturalny. W brukselskim Flagey publiczność wysłucha premierowego wykonania koncertu Unity przygotowanego specjalnie z okazji prezydencji Polski w Radzie UE przez pianistę i kompozytora Aleksandra Dębicza. Wystąpi m.in. światowej sławy polski kontratenor Jakub Józef Orliński.
W ramach projektu "Polska muzyka na Twojej playliście” organizatorzy przygotowali specjalne playlisty na Spotify poświęcone polskiej muzyce.
To tylko część z niemal setki wydarzeń zaplanowanych na najbliższe sześć miesięcy w całej Europie. Program powstał przy zaangażowaniu zarówno partnerów z Polski jak i zagranicy oraz wsparciu Instytutów Polskich i lokalnych instytucji. Szczegółowe informacje dostępne będą od początku stycznia na stronie https://poland2025eu.culture.pl/ prowadzonej przez Instytut Adama Mickiewicza.
Grzegorz Niemczyk
Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail:
tel: +48 785 370 000
Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.