Skip to main content

Almashi Zoltan

Almashi Zoltan

Nawigacja
  • Kompozytor, Wykonawca

ukraiński kompozytor i wiolonczelista, który wziął udział w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski „Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; ur. 22 stycznia 1975, Lwów.

Ukończył Lwowską Akademie Muzyczną im. M. Łysenki w klasie kompozycji i wiolonczeli Jurija Łaniuka, później studia doktoranckie w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego pod kierownictwem Yevhena Stankovycha. Od 2002 roku wykłada kompozycję na tejże uczelni. Jest dwukrotnym laureatem Międzynarodowego Konkursu im. Sergieja Prokofiewa w Mariupolu (jako wiolonczelista i kompozytor w latach 1998 i 2000), a także laureatem Nagrody Państwowej im. L. Rewuckiego za twórczość kameralną (2003).

Od 2000 Zoltan Almashi pracuje jako wiolonczelista w Narodowym Zespole Solistów „Kijowska Kamerata”, jest także członkiem różnych zespołów kameralnych wykonujących muzykę współczesną, m. in. Ricochet, Ensemble Nostri Temporis.

W 2008 roku był stypendystą programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”, w ramach którego odbywał staż kompozytorski u Aleksandra Lasonia w katowickiej Akademii Muzycznej.

Utwory Zoltana Almashiego wykonywane były w Polsce, Szwajcarii, Francji, Holandii, Mołdawii, na Litwie i Białorusi. W 2003 roku jego septet Życie przedłużone zabrzmiał na Festiwalu Gaudeamus Music Week w Amsterdamie w wykonaniu Moscow Contemporary Music Ensemble. Jest uczestnikiem wszystkich największych festiwali muzycznych w Ukrainie jako kompozytor i wykonawca – „Kontrasty” we Lwowie, kijowskie „Forum Muzyki Młodych”, „Kyiv Music Fest”, „Muzyczne Premiery Sezonu”, „Dwa Dni i Dwie Noce” w Odessie.

Jego kompozycje są zamawiane przez rozmaite europejskie instytucje kulturalne. W 2004 na zamówienie Europejskiego Towarzystwa Kulturalnego, kompozytor stworzył Sonatę nr 2 na wiolonczelę i fortepian, pierwsze wykonania odbyły się w Krakowie i Amsterdamie. W 2009 otrzymał zamówienie od Polskiego Instytutu w Kijowie, w wyniku którego powstała kompozycja A liść uniosą dalej wody rzeczne…, wykonana przez Polską Orkiestrę "Sinfonia Iuventus" pod dyrekcją Romana Rewakowicza podczas koncertowego tournée w Polsce i Ukrainie.

Podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Kontrasty” we Lwowie (2015) odbyło się prawykonanie Kwartetu jego autorstwa na klarnet in B (klarnet basowy), skrzypce, fortepian i instrumenty perkusyjne, który został zamówiony przez Fundację Muzyki Nowej Kwartludium w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”.

aktualizacja: lipiec 2016 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry