Skip to main content

Armanowska Małgorzata

Armanowska Małgorzata

Nawigacja Dyskografia
  • Wykonawca

śpiewaczka (sopran), ur. 29 marca 1945, Wieluń. Jest absolwentką Wydziału Handlu Zagranicznego Wyższej Szkoły Ekonomicznej (1968) oraz klasy śpiewu prof. Haliny Mickiewiczówny Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w słynnej Szkole im. B.Brittena i P.Pearce'a w Aldebourgh.

Zdobyła II nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy w Konkursie im. Adama Didura (1979). Jest finalistką międzynarodowych konkursów w Tuluzie, Verviers, S'Hertogenbosch (nagroda publiczności), konkursu BBC Cardiff Singer of the World (1991).

Swoją karierę sceniczną rozpoczęła w Teatrze Muzycznym w Szczecinie (Operetka) w 1968 roku. Podczas trzyletniej pracy wystąpiła m.in. w spektaklach Gejsza Sidneya Jones'a, Kraina Uśmiechu Fr.Lehara, Człowiek z La Manczy Mitch'a Leigh'a oraz wodewilu W.Bogusławskiego i J.Stefaniego Krakowiacy i Górale. Następnie pracowała przez rok (1973 - 1974) w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej, debiutując tam w Requiem Gabriela Faure wraz z barytonem Florianem Skulskim, pod batutą Zbigniewa Chwedczuka. Śpiewała też partię Griletty w Aptekarzu J.Haydna i partię Zosi w operze Flis St.Moniuszki. Na zaproszenie kompozytora Henryka Jabłońskiego prezentowała wraz z Jerzym Mechlińskim muzykę polską dla rozgłośni Deutsche Rundfunk w Lipsku. Była autorką scenografii i reżyserii tej prezentacji. W okresie studiów zadebiutowała również w telewizji, uczestnicząc w programach TVP Gdańsk Muzyka Renesansu i Muzyka Baroku.

Od początku lat 1970-tych występowała na najważniejszych scenach muzycznych Polski, co ugruntowało jej pozycję jednej z czołowych śpiewaczek koncertowych kraju. Uczestniczyła w przedstawieniu Orfeusza Ch.W.Glucka w Operze Krakowskiej. W 1976 zaproszona została wraz z Jerzym Mechlińskim (baryton, gitara) i Józefem Zawadzkim (fortepian) na koncerty w USA, w Filadelfii, z okazji 200. rocznicy Deklaracji Niepodległości. Od 1989 roku Małgorzata Armanowska rozpoczęła działalność artystyczną w Londynie, propagując muzykę polską. Śpiewała dla rodziny królewskiej i w Parlamencie Brytyjskim (pieśni F.Chopina). Koncertowała również w USA (Filadelfia), Niemczech (Berlin, Lipsk, Drezno), Holandii (Rotterdam de Doelen Saal), Anglia (Londyn, Windsor Castle, Oxford), Francji (Paryż), Czechosłowacja (Praga), ZSRR (Moskwa, Tuła, Riazań), Węgry (Budapeszt), Rumunia (Bukareszt), Korei Północnej (Phenjang). Kilkakrotnie brała udział w takich festiwalach, jak "Warszawska Jesień", Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Chórów Chłopięcych w Poznaniu, Wratislavia Cantans, Musica Antiqua Europea Orientalis w Bydgoszczy, a także w Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie oraz Probaltica w Toruniu. Przez dwa sezony artystyczne (1999-2001) sprawowała opiekę wokalną nad chórem Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Współpracowała z takimi dyrygentami, jak Marek Pijarowski, Krzysztof Missona, Wojciech Michniewski, Ewa Michnik, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Stanisław Wisłocki, Karol Stryja, Jacek Kaspszyk, Zygmunt Rychert, Szymon Kawalla, Tomasz Bugaj, Tadeusz Strugała, Jerzy Salwarowski, Jan Łukaszewski, Jerzy Kurczewski, Wojciech Krollop, Agnieszka Duczmal, Alina Kowalska–Pińczak, Peter Klaus Flor, sir David Willckocks, Laszlo Heltay, Jeffrey Simon. Zapraszano ją do udziału w koncertach oratoryjnych z takimi solistami, jak Krystyna Szostek-Radkowa, Anna Malewicz-Madey, Urszula Kryger, Jadwiga Rappé, Paulos Raptis, Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Józef Frakstein. Występowała z wieloma znakomitymi orkiestrami: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, WOSPR i TV, Capella Gedanensis, Royal Philharmony Orchestra, Royal College Symphony Orchestra, National Orchestra of Wales, Berlińska Orkiestra Symfoniczna.

Repertuar Małgorzaty Armanowskiej obejmuje muzykę od baroku do współczesności. Swój głos określa jako sopran liryczno-koloraturowy o skali a-f3. Śpiewa w 20 językach. Wielu współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych zadedykowało jej swoje utwory: Andrzej Krzanowski, Piotr Moss, Zbigniew Bargielski, Krzysztof Meyer, Roxanna Panufnik, Romuald Twardowski, Paul Patterson, Elis Pehkonnen, Miłosz Magin, Malcolm Arnold, Ryszard Sielicki, Tom Eastwood, Krzysztof Olczak.

Dla Polskiego Radia Małgorzata Armanowska dokonała nagrań pieśni Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Józefa Nowakowskiego, Gabriela Faure, Claude'a Debussy'ego, Fernanda Obradorsa, Zbigniewa Rudzińskiego, Zygmunta Mycielskiego, Piotra Perkowskiego, Grażyny Bacewicz, Romualda Twardowskiego, Stefana Kisielewskiego, Dymitra Szostakowicza, Szymona Laksa, Michała Kleofasa Ogińskiego, kantaty Krzysztofa Olczaka Kantata na sopran i dwa akordeony. Nagranie Audycji VI na sopran i kwartet smyczkowy autorstwa A.Krzanowskiego uznane zostało za najlepsze nagranie roku 1982.

Obecnie Małgorzata Armanowska zajmuje się dydaktyką. Jest zapraszana do prowadzenia warsztatów wokalnych i wykładów na temat jej własnej metody techniki wokalnej i oddechowej w aspekcie jogi.

Za swe osiągnięcia w Wielkiej Brytanii została mianowana honorowym członkiem Schubert Society of Great Britain (1998). Polskie Ministerstwo Kultury i Sztuki uhonorowało ją nagrodą za promowanie twórczości Karola Szymanowskiego za granicą.

 

aktualizacja: 2016, 2023 (wa)

Dyskografia

Żydowskie pieśni ludowe/Jewish Folk Songs, Bearton (1997)

G.F.Haendel, Sosarme (partia Elmiry), Polskie Nagrania (1985)

M. Borkowski, Pax in terra II, Acte Prealable (1999)

P. Vasks, Latvija, POLMIC (2009)

R. Twardowski, 7 folk songs, Erotyki, Acte Prealable (2000)

St. Kisielewski, Siedem pieśni do słów K.I. Gałczyńskiego, Polskie Nagrania (1999)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry