Augustyn Rafał
-
animator, kompozytor, muzykolog
kompozytor, krytyk muzyczny i polonista; ur. 28 sierpnia 1951, Wrocław. W latach 1971-74 studiował kompozycję u Ryszarda Bukowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, a następnie – w latach 1975-78 – u Henryka Mikołaja Góreckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Równocześnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim (1969-74). W 1982 uzyskał stopień doktora nauk filologicznych, zaś w 2014 - stopień doktora habilitowanego. Od 1973 wykłada w Instytucie Filologii Polskiej tegoż Uniwersytetu (od 2017 jest pracownikiem emerytowanym). W latach 1979-80 wykładał język polski w State University of New York at Stony Brook, Department of Germanic and Slavic Languages.
Rafał Augustyn jest stypendystą Stichting Eduard von Beinum, Foundation Acanthes, MacDowell Foundation, dwukrotnie Salzburg Seminar, Stiftung Kulturfonds.
Jest laureatem konkursów kompozytorskich: w 1972 otrzymał I nagrodę na Festiwalu „Jazz nad Odrą” za Rozmowę na big-band, w 1973 – wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Szczecinie za Laudes na organy (1973), w 1979 – II nagrodę na Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich za Atlantydę I na wielką orkiestrę (1979).
Był członkiem jury Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. K. Szymanowskiego.
Choć rocznikowo twórca przynależy do kompozytorskiego „pokolenia ‘51”, to jednak jego muzyka wymyka się wszelkiej kategoryzacji i ulega licznym przeobrażeniom. W jego dorobku znajdują się zarówno dzieła o potężnych rozmiarach i silnym wyrazie emocjonalnym, jak również zwarte krótkie formy, traktowane przez kompozytora z dużym dystansem i humorem.
Kompozycje Rafałą Augustyna wykonywano wielokrotnie w wielu krajach Europy, w tym na „Warszawskiej Jesieni” i innych polskich festiwalach, w Stanach Zjednoczonych i na Dalekim Wschodzie. W 2001 z inicjatywy Christine Pryn odbyła się w Danii seria koncertów „Rafał Augustyn i Danmark” z udziałem muzyków zespołu „Nordlys”. Powstanie utworów SPHAE.RA – Utwór cykliczny nr 3.2, III Kwartet smyczkowy "Monadologia", Matrimonium, Krupówki - utwór cykliczny nr 5, Fantom Adama. Wokół nienapisanej historii (przyszłości) dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Tworzył muzykę dla sztuk teatralnych w reżyserii Konrada Swinarskiego, Tadeusza Łomnickiego, Henryka Tomaszewskiego, Kazimierza Brauna, Tadeusza Minca, Krzysztofa Zaleskiego, Wiesława Hejny i Jerzego Bielunasa, a jako konsultant muzyczny współpracował m.in. z reżyserami Jerzym Jarockim i Grzegorzem Jarzyną. Przedstawienia baletowe z jego muzyką wystawiano na scenach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Opery Wrocławskiej.
W 2010 roku wytwórnia CD Accord wydała jego pierwszą płytę monograficzną Do ut des, która otrzymała trzy nominacje do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk oraz Nagrodę Muzyczną Wrocławia (2011). W 2016 CD Accord wydał drugą płytę monograficzną Sub Iove z muzyką chóralną. Kompozycja Agustyna Miroirs znalazła się w antologii 100 na 100 – 100 utworów 80 polskich kompozytorów z okresu stu lat niepodległości.
Rafał Augustyn uprawia również krytykę muzyczną i teatralną na łamach prasy muzycznej i literackiej oraz w Polskim Radiu i Telewizji: jest współpracownikiem „Odry”, do roku 2013 współpracował również z „Ruchem Muzycznym”; był autorem audycji w „Dwójce” i „Trójce” Polskiego Radia oraz serii programów TV „Klasyk, nasz bliski”. W 2014 Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało (po ponad 25 latach) jego przekład fundamentalnej monografii Charlesa Rosena Styl klasyczny.
Augustyn w ciągu wielu lat (do czerwca 2015) pełnił funkcję prezesu Oddziału Wrocławskiego Związku Kompozytorów Polskich. W latach 1984-94 wraz z Markiem Pijarowskim kierował Festiwalem Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu. W latach 1980-98 był członkiem Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Był współzałożycielem Wydawnictwa Muzycznego „Brevis”. Od 2018 roku jest członkiem Polskiego PEN Clubu.
W 2005 uhonorowany został Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich "za wybitne osiągnięcia kompozytorskie oraz programowe kreacje festiwalowe", a także Brązowym Medalem "Gloria Artis". W roku 2015 uhonorowano go srebrnym medalem "Gloria Artis" oraz Nagrodą Fundacji MEAKULTURA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej w ramach Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA.
aktualizacja: 2006 (Małgorzata Kosińska), 2016, 2021 (Wiktoria Antonczyk)
Kontakt
e-mail:
Kompozycje
Publikacje
Lista ważniejszych publikacji Rafała Augustyna jest dostępna na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego: https://www.ifp.uni.wroc.pl/pracownicy/dr-hab-rafal-augustyn/
Literatura
Wywiad z kompozytorem, bibliografia i zdjęcia dostępne są na stronie książki dr Marietty Morawskiej-Büngeler https://duszadzwiekow.polmic.pl/kompozytor/rafal_augustyn/rafal_augustyn_wywiad