dyrygent, chórmistrz, pedagog; ur. 18 maja 1970, Jarosław.
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2004 roku otrzymała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. W 2016 uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura na UMFC w Warszawie.
Od czasu ukończenia studiów (od 1995) współpracuje z chórami dziecięcymi, mieszanymi oraz orkiestrami. W latach 1998–2011 była artystką Chóru Polskiego Radia w Krakowie, którym także kierowała i dokonała nagrań dla Programu 2 Polskiego Radia. Kierowała chórem Pro Musica Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie (2012-2015). Prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare (od 1998), a od 2015 – Chór Kameralny Insieme.
W latach 2012-2016 odpowiadała za programy edukacyjne w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie prowadzi obecnie Lusławicką Orkiestrę Talentów. Od 2017 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Jest zapraszana jako gościnny dyrygent orkiestr w celu przygotowywania ich do znaczących wydarzeń muzycznych, jak nagrania, koncerty festiwalowe (np. kilkakrotnie na potrzeby festiwalu „Wawel o Zmierzchu”). Monika Bachowska prowadziła orkiestry Corda Cracovia, Sinfonietta Cracovia, FMF Youth Orchestra, Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej. Przygotowanymi przez nią orkiestrami dyrygowały wybitne osobistości świata muzyki, jak na przykład: Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Tadeusz Strugała, Łukasz Borowicz. W prowadzonych przez dyrygentkę koncertach występowało wiele słynnych solistów: Paull Esswood, Jorge Cardoso, Lindsay Davidson, Kaja Danczowska, Elżbieta Stefańska, Daniel Stabrawa, Agata Szymczewska, Marcin Dylla, Tomasz Strahl, Klaudiusz Baran.
Młodzieżowa Orkiestra Kameralna Fresco Sonare i Orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. im. I.J.Paderewskiego w Krakowie, kierowane przez dyrygentkę, wielokrotnie uczestniczyły w konkursach i festiwalach, zdobywając wyróżnienia i najwyższe nagrody. Na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych Nyiregyhaza (Węgry, 1999, 2002), a także na Festiwalu Orkiestr Szkół Muzycznych (Polska, Będzin, 2001 i 2011) Monika Bachowska otrzymała tytuł „Najlepszego Dyrygenta Festiwalu”.
Za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej dyrygentka została uhonorowana Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa (2008), Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2017), odznaką „Honoris Gratia" (2018).
aktualizacja: 2016, 2018, 2022 (wa)