Przejdź do głównej treści

Bąkowski Krzysztof

Bąkowski Krzysztof

Fot.:Jan Bebel
Nawigacja Literatura
  • wykonawca

skrzypek; ur. 28 listopada 1961, Warszawa. Kontynuuje muzyczne tradycje rodzinne. Grę na skrzypcach rozpoczął pod wpływem i kierunkiem ojca, Zenona Bąkowskiego, długoletniego koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Narodowej, u którego później studiował w Akademii Muzycznej w Warszawie (dyplom w 1983). Następnie, w latach 1984-86, odbył studia uzupełniające w Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych w zakresie gry na skrzypcach (u Tadeusza Wrońskiego i Josefa Gingolda), muzyki kameralnej, muzyki współczesnej oraz dyrygentury.

W 1990 zdobył I nagrodę na Konkursie Skrzypcowym Tadeusza Wrońskiego w Warszawie.

Krzysztof Bąkowski od 1985, po prawykonaniu Martwej natury ze skrzypcami Hanny Kulenty, specjalizuje się w interpretacji muzyki współczesnej. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt prawykonań, m.in. utworów Hanny Kulenty, Tadeusza Wieleckiego, Jerzego Kornowicza (utwory jemu dedykowane), Zygmunta Krauze, Aleksandra Lasonia, Pawła Szymańskiego, Andrzeja Dziadka, Andrzeja Dutkiewicza, Henryka Mikołaja Góreckiego. Wykonywał po raz pierwszy w Polsce kompozycje Arvo Pärta, Conlona Nancarrowa, Michaela Finnissy’ego, Arne Nordheima. Występował wielokrotnie na Festiwalu "Warszawska Jesień” oraz – jako wykonawca i wykładowca – na festiwalach muzyki współczesnej m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Dusznikach, Katowicach, Łańcucie, Poznaniu, Gdańsku, Louisville, Rotterdamie, Lerchenborg, Odense, Mińsku, Puebli, Arnhem, Apeldoorn i Berlinie. Koncertował z czołowymi polskimi orkiestrami, w tym z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, pod batutą Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka i wielu innych.

Dokonał ponad 50 rejestracji archiwalnych dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Danii i Holandii. Wśród nich znajdują się premierowe nagrania, m.in. koncertów skrzypcowych Romana Palestra i Grażyny Bacewicz (z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia). Jego interpretacje: Concerto festivo na skrzypce i orkiestrę (1993-95) Aleksandra Lasonia z udziałem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Tomasza Bugaja oraz Koncertu à rebours na skrzypce i orkiestrę (1998) Tadeusza Wieleckiego, reprezentowały Polskie Radio na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w 1997 i 1999. Otrzymały tam wyróżnienia i rekomendacje do kilkudziesięciu radiofonii z całego świata. Na płyty nagrał Koncert skrzypcowy (1993) Hanny Kulenty z holenderską orkiestrą De Ereprijs oraz Partitę na skrzypce i orkiestrę (1988) i Łańcuch II na skrzypce i orkiestrę (1985) Witolda Lutosławskiego z WOSPRem pod batutą Antoniego Wita dla wytwórni Naxos. Płyta Naxosu odniosła światowy sukces pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy oraz recenzji, od wielu lat utrzymywała się w sprzedaży na całym świecie, otrzymując prestiżowe nagrody i wyróżnienia, m.in. wyróżnienie krytyków francuskich Diapason d’Or, nagrodę Płyta Roku 1996 dziennika "Rzeczpospolita”, nominacje do dorocznej nagrody brytyjskiego magazynu płytowego "Classic CD” oraz magazynu "Studio”.

Krzysztof Bąkowski jest koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej (od 2001 roku).

Prowadzi klasę skrzypiec w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2001 roku Prezydent RP wręczył skrzypkowi nominację profesorską. 

aktualizacja: 2002, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

Literatura

Neuer Adam, Bąkowski Krzysztof, w: Encyklopedia Muzyczna PWM (część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej), t. "ab - suplement”, PWM, Kraków 1998

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry