klawesynistka, pianistka; ur. 23 grudnia 1974, Bytom. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w klasie Stefanii Muszyńskiej w Państwowej Szkole Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Tarnowskich Górach. Kontynuowała ją pod kierunkiem Barbary Stankiewicz w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie klawesynu prof. Leszka Kędrackiego (1999) i w klasie fortepianu prof. Marka Drewnowskiego (2000).
Swoje umiejętności doskonaliła podczas mistrzowskich kursów w kraju i za granicą, współpracując ze znakomitymi artystami, takimi jak: Maggie Cole, Emma Kirkby, Elena Riu, Colin Tilney, Ketil Haugsand, Naum Sztarkmann.
Jest laureatką nagrody głównej V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. J. Hofmanna i I. J. Paderewskiego w Nałęczowie, stypendystką Fundacji im. Józefa Hofmanna, Dartington International Summer School w Wielkiej Brytanii i The Ringve Museum w Norwegii.
Artystka współpracowała z cenionymi orkiestrami, takimi jak: NOSPR w Katowicach, Cameratą Impuls, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Muzyki Nowej. Występuje podczas festiwali zagranicznych i krajowych, m.in.: St.Olav Festival w Norwegii, Międzynarodowy Festiwal im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, Gliwicki Festiwal Bachowski, Muzyka w zabytkowych Kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego, Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej, Wiosna Barokowa w Pałacu w Rybnej. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce, Niemczech, Francji, Norwegii, Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych.
W jej dorobku fonograficznym znajdują się płyty Composizioni di perla z utworami klawesynowymi Johanna Sebastiana Bacha, Domenica Scarlattiego, Antonia Solera (2015, Stowarzyszenie Gorczycki.pl) oraz "Muzyczne portrety kobiet" (2019) z muzyką klawesynistów francuskich XVIII wieku.
Od 1992 roku tworzy duet fortepianowy i klawesynowy z siostrą Aleksandrą Gajecką-Antosiewicz, który zadebiutował wykonaniem Koncertu na dwa fortepiany Es-dur W. A. Mozarta z towarzyszeniem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. Zespół doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem znakomitego pianisty Marka Drewnowskiego, a przygotowane przez niego projekty koncertów spotkały się z zainteresowaniem publiczności w Polsce i za granicą. W dorobku duetu znajdują się nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. Artystki współpracują także z czołowymi kompozytorami muzyki współczesnej, wzbogacając swój repertuar o pozycje muzyki najnowszej. Klawesynistce dedykowali swoje utwory kompozytorzy Tomasz Kamieniak i Philip Czapłowski.
Od 2018 roku Hanna Balcerzak współpracuje z Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej w Pałacu w Rybnej (Tarnowskie Góry). Od 2019 roku jest koordynatorem artystycznym Festiwalu Wiosna Barokowa w tymże muzeum. Prowadzi również klasę klawesynu i fortepianu w OSM im. F. Chopina w Bytomiu.
aktualizacja: 2016 (ac), 2021 (wa)
Strona internetowa artystki: www.hannabalcerzak.com