Skip to main content

Bauer Andrzej

Bauer Andrzej

  • Kompozytor, Wykonawca

wiolonczelista, dyrygent, kompozytor; ur. 25 października 1962, Łódź. Studiował grę na wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie Kazimierza Michalika (dyplom z wyróżnieniem w 1984). W latach 1986-87, jako stypendysta rządu austriackiego kształcił się pod kierunkiem André Navarry w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. W latach 1989-90, dzięki stypendium Witolda Lutosławskiego, kontynuował studia u Williama Pleetha w Londynie. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich, podczas których uzupełniał swoje umiejętności m.in. pod kierunkiem Miloša Sadlo oraz Daniela Szafrana.
Jest laureatem konkursów muzycznych: im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (I nagroda, 1983), „Praska Wiosna” (III nagroda, 1989), Międzynarodowego Konkursu ARD w Monachium (I nagroda, 1992). W 1989 otrzymał nagrodę Parlamentu Europejskiego i Rady Europy.

Obszerny repertuar Andrzeja Bauera obejmuje kompozycje od baroku po współczesne (w tym utwory specjalnie dla niego skomponowane). Wystąpił z recitalami m.in. w Holandii, Niemczech, Austrii, we Francji, w Japonii i Stanach Zjednoczonych, grał jako solista z takimi orkiestrami symfonicznymi, jak Filharmonicy Monachijscy, Orkiestra RAI w Neapolu, Orkiestra Filharmoniczna w Strasburgu, Orkiestra Radia w Stuttgarcie, Orkiestra Radiowa w Berlinie. Koncertuje regularnie z większością polskich orkiestr symfonicznych i kameralnych, a zespoły takie jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej i Sinfonia Varsovia zapraszają go jako solistę na swoje europejskie trasy koncertowe. W 2002, podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu „Warszawska Jesień” wystąpił z recitalem prawykonań utworów na wiolonczelę solo i media elektroniczne, powstałych z jego inspiracji. Zapoczątkowany wówczas projekt Cellotronicum jest przez artystę kontynuowany, owocuje nagraniami i kolejnymi prawykonaniami, które prezentowane są w ważnych centrach muzyki współczesnej Europy. Kolejna edycja Cellotronicum, przedstawiona podczas „Warszawskiej Jesieni” w 2006, została uhonorowana nagrodą Orfeusz. Brał również udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w większości krajów europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Artysta dokonał rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia oraz wielu zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych (BBC, ORTF, Norddeutscher Rundfunk, Südwestfunk, Bayerischer Rundfunk). Pierwsza jego płyta, nagrana dla wytwórni Koch/Schwann, zawierająca m.in. utwory Franza Schuberta, Johannesa Brahmsa i Roberta Schumanna, została wyróżniona Nagrodą Niemieckiej Krytyki Płytowej. Na kolejnych płytach kompaktowych utrwalił utwory Dmitrija Szostakowicza, Sergiusza Prokofiewa i Igora Strawińskiego (Koch), Lila - Koncert na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę Konstantego Regameya (Swiss Radio International), Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego (Naxos) oraz 6 Suit na wiolonczelę solo Johanna Sebastiana Bacha (CD Accord) – za ten krążek artysta otrzymał nagrodę polskiej Akademii Fonograficznej – „Fryderyk 2000”. Wspólny album Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel i Andrzeja Bauera el Derwid - Plamy na słońcu został nominowany do nagrody „Fryderyk 2014” w kategorii Album Roku - Muzyka Kameralna.

Andrzej Bauer jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli. Jest założycielem i opiekunem artystycznym Warszawskiej Grupy Cellonet.

Gra na instrumentach Jeana Baptista Vuillaume (1826) oraz Wojciecha Topy (2001).

aktualizacja: 2002 (mk), 2016, 2022 (wa)

Strona internetowa artysty: www.andrzejbauer.com

Kompozycje

Wariacje na temat flażoletowy na wiolonczelę i fortepian

Pieśni do słów Witkacego na sopran i fortepian

Duotone na wiolonczelę solo (2002)

Cello Rulez na wiolonczelę i orkiestrę kameralną (2002)

Plexus na 9 wiolonczel (2013)

Fattoriale na wiolonczelę solo i elektronikę (2014)

Publikacje

soprano and piano

Duotone 

Literatura

for cello solo (2002)

Cello Rulez for cello and chamber orchestra (2002)

Plexus for 9 cellos (2013)

Fattoriale for cello solo and electronics (2014)

Dyskografia

for 
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry