Skip to main content

Biegun Andrzej

Biegun Andrzej

Nawigacja
  • Wykonawca

śpiewak (baryton); ur. 16 listopada 1955, Jeleśnia. W 1978 roku ukończył Szkołę Muzyczną I stopnia w zakresie gry na kontrabasie. W latach 1978-84 studiował na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Zofii Stachurskiej i Adama Szybowskiego.

W roku 1976 rozpoczął pracę w Operze i Operetce w Krakowie, początkowo jako kontrabasista. W 1981 roku zadebiutował jako śpiewak partią Marcelego w Cyganerii Giacomo Pucciniego i od tego momentu do chwili obecnej jest solistą krakowskiego Teatru. W 1995 rozpoczął pracę na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie.

W repertuarze posiada najbardziej znaczące partie barytonowe dzieł od barokowych po współczesne, m.in. w takich operach, jak: Xerxes i Juliusz Cezar Georga Friedricha Händla, Czarodziejski flet i Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta, Cyganeria i Tosca Giacomo Pucciniego, Cyrulik sewilski i Kopciuszek Gioachino Rossiniego, Montecchi i Capuleti Vincenzo Belliniego Łucja z Lammermoor i Don Pasquale Gaetano Donizettiego, Rigoletto, Nabucco, Bal maskowy, Traviata i Makbet Giuseppe Verdiego, Faust Charlesa Gounoda, Straszny Dwór i Halka Stanisława Moniuszki, Carmen Georgesa Bizeta, Król Roger Karola Szymanowskiego oraz Ubu Rex i Czarna maska Krzysztofa Pendereckiego. Występuje także w repertuarze oratoryjnym i koncertowym oraz operetkowym i musicalowym, m.in. w takich spektaklach, jak: Baron Cygański Johanna Straussa, Paganini Franza Lehára, Wiktoria i jej huzar Paula Abrahama, Król Włóczęgów Rudolfa Frimla, My Fair Lady Fredericka Loewe. Współpracuje również z Teatrem Narodowym w Warszawie (partia Janusza w Halce Moniuszki).

Gościnnie występuje także w innych teatrach operowych w Polsce, m.in. w Bytomiu, Łodzi i Poznaniu oraz za granicą – w Niemczech, Holandii, Francji, we Włoszech, Belgii, Danii, Szwajcarii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, indywidualnie oraz biorąc udział w tournées Opery i Operetki w Krakowie. Był uczestnikiem Festiwalu „Afertorum” w Ferrarze i Festiwalu Muzyki Polskiej w Assen.

W swoim dorobku ma wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych, m. in. ze śpiewaczką amerykańską Gwendolyn Bradley i Filharmonią Krakowską pod dyrekcją Rolanda Badera oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Rubena Silvy.

aktualizacja: luty 2011

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry