dyrygent, flecista, kompozytor.
Ukończył klasę fletu prof. Elżbiety Gajewskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w 1978 r. W 2008 uzyskał stopień doktora na podstawie obronionej rozprawy Konfrontacja różnych stylów na przykładzie wybranych standardów orkiestry Duke’a Ellingtona w koncepcji wykonawczej dyrygenta. W 2012 r. została wydana jego książka Flecista jazzowy: interpretator, improwizator, aranżer, kompozytor. Mały traktat osobisty (UMFC, Warszawa 2012), która jest pionierskim studium w języku polskim poświęconym fletowi jazzowemu. Na podstawie oceny ogólnego dorobku artystycznego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pod tą sama nazwą uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej kompozycja i teoria muzyki, nadany uchwałą Rady Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w 2013 r.
Jako flecista i aranżer pracował w orkiestrze Filharmonii Narodowej, w Warszawskiej Operze Kameralnej, oraz równocześnie dyrygował, komponował i występował jako solista w big bandzie Polskiego Radia i Telewizji Studio S-1 pod kierownictwem Andrzeja Trzaskowskiego (lata 1986-1991). Ryszard Borowski jest znany jako wybitny solista-flecista i saksofonista, aranżer, dyrygent, kompozytor. W rankingu na najlepszego polskiego instrumentalistę jazzowego przeprowadzonym przez redakcję magazynu „Jazz Forum” dwukrotnie zajmował drugie miejsce w kategorii „flecista roku”.
Wszechstronny muzyk współpracował z wieloma zespołami muzyki dawnej: Ars Antiqua, Ars Nova, Bornus Consort, Camerata Cracovia, Collegio Antico, Concerto Polacco, Dancerye, Dekameron, Lege Artis. Ryszard Borowski założył i prowadził Warszawski Zespół Barokowy.
Obecnie kieruje zespołami jazzowymi. Od 15 lat prowadził Big Band Akwarium. W Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. K. Komedy oraz na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F.Chopina wykłada grę na flecie, przedmioty muzyczno-teoretyczne oraz kieruje big bandami tych uczelni. Wraz z Agnieszką Cypryk (skrzypce), Jakubem Lubowiczem (fortepian) i Krzysztofem Lenczowskim (wiolonczela) tworzy kwartet Cup Of Time, którego jest kierownikiem artystycznym.
Pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Dr hab. Ryszard Borowski jest założycielem akademickiego Big Bandu UMFC, którym kierował w latach 2006 – 2012. Pod jego kierownictwem Big Band opanował bogaty repertuar muzyki jazzowej, rozrywkowej oraz klasycznej w autorskich opracowaniach Borowskiego, jak również został laureatem nagród i wyróżnień zdobytych na festiwalach, w przeglądach big bandów, m.in. podczas Bydgoszcz Big Band Festiwal (2007, 2008 r.), na Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu otrzymał Grand Prix. Akademicki Big Band występował na jednej scenie z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi, m.in. z Krzesimirem Dębskim, Krzysztofem Herdzinem, Cezarym Konradem, Henrykiem Miśkiewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, z Atom String Quartet, oraz z muzykami młodego pokolenia (Mateusz Smoczyński, Nika Lubowicz).
Jego dyskografia składa się z kilku autorskich płyt: The Night of Flutes (Polonia Records 1996), Mariage (Polonia Records 1999), Big Bands (Polonia Records 2000), Over the Mirrors (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina 2014). Do dyskografii włączyć należy także płytę Komeda - Inspirations (2010 r.), nagraną wraz z G. Auguścik (śpiew) i J. Bokszczaninem (organy), Wyobraźnia z Kapitanem Nemo, Silicon Album z Marcinem Kleiberem, Życie ładna rzecz z Marylą Rodowicz.
aktualizacja: październik 2015 (wa)