Skip to main content

Borzym Andrzej

Borzym Andrzej

Nawigacja
  • Kompozytor, Wykonawca

dyrygent i kompozytor; ur. 22 lipca 1955, Warszawa. W 1981 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygowania prof. Henryka Wojnarowskiego. Ponadto otrzymał dyplom z wyróżnieniem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego przy Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W latach 1981-1984 pracował jako asystent w warszawskiej Akademii Muzycznej, a następnie w sezonie 1983/1984 pełnił funkcję asystenta kierownika artystycznego Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Był również dyrygentem chóru Cantio Polonica (1984-1989), Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego (1989-1999), Chóru Filharmonii w Las Palmas de Gran Canaria (1996-1998), współpracował z chórem Sine Nomine i zespołem wokalnym NotaBene.

Od 1994 roku kieruje Chórem Kameralnym Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.

Jako aranżer i akompaniator współpracował z wieloma warszawskimi teatrami, a także z artystami związanymi z nurtem piosenki poetyckiej i aktorskiej (m.in. Jeremi Przybora, Elżbieta Wojnowska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski). Od 1982 roku pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 3 w Warszawie im. G. Bacewicz; w latach 1992-1996 pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej. W latach 1992-1996 prowadził chór i orkiestrę Liceum Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Warszawie.

Przez wiele lat współpracował z Jeunesses Musicales de Pologne, prowadząc międzynarodowe letnie obozy muzyczne. Zapraszany jest do udziału w jury krajowych konkursów chóralnych.

Jest autorem m.in. chóralnego cyklu Trzech miniatur do słów Ancji Łabuszewskiej, napisał poemat muzyczny Czasem i Suitę dla niegrzecznych dzieci. W ostatnich latach zyskał uznanie dzięki chóralnym aranżacjom muzyki jazzowej i popularnej – piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory, Grzegorza Turnaua, piosenek do słów Agnieszki Osieckiej, utworów dla dzieci, a także popularnych polskich kolęd.

Za wieloletnią działalność pedagogiczną został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP praz Srebrnym Krzyżem Zasługi (2000). Za pracę z uniwersyteckimi chórami otrzymał Medal Uniwersytetu Warszawskiego i Nagrodę Rektora UW.

aktualizacja: 2020, 2022 (Wiktoria Antonczyk)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry