śpiewak (bas-baryton); ur. 21 lutego 1977, Poznań. Już jako uczeń szkoły podstawowej, w latach 1984-1996, śpiewał w chórze „Poznańskie Słowiki”, kierowanym przez Stefana Stuligrosza. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Na zakończenie studiów został wyróżniony medalem Magna Cum Laude dla najwybitniejszego absolwenta.
Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, m.in. pierwszych nagród konkursów w Dusznikach-Zdroju (1998) i Barcelonie (1999), a także w Vercelli (1999). W 2000 roku reprezentował Polskie Radio podczas Europejskiej Trybuny Młodych Wykonawców w Lizbonie i jako jedyny śpiewak znalazł się w gronie ośmiu laureatów. W roku 1999 i 2000 był nominowany przez „Politykę” do Paszportu w dziedzinie muzyki.
W 2000 roku zadebiutował w Warszawskiej Operze Kameralnej jako Hrabia Almaviva w Weselu Figara Wolfganga Amadeusza Mozarta i od tego czasu jest solistą tej instytucji.
Jarosław Bręk występował na scenach i estradach Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Austrii, Rumunii, Wysp Kanaryjskich, Japonii, Libanu, Ukrainy, Bułgarii, Rosji, Francji, Monaco, Szwajcarii, Belgii, Czech, Litwy, Łotwy, Anglii i Izraela. Współpracował ze 150 orkiestrami i 200 chórami z całego świata. Brał udział w znaczących festiwalach, m. in. Easter at King`s College Cambridge, Velikonoĉni Festival Duchovnĭ Hudby.
Jego dorobek artystyczny jest niezwykle bogaty. Wykonał ponad 20 partii operowych oraz ponad 140 dzieł oratoryjnych, od C. Monteverdiego, przez G. Verdiego, G. Mahlera po K. Pendereckiego. W Rzymie w 2000 roku uczestniczył w światowym prawykonaniu Mass of the Angels Charlesa W. Heimermanna z okazji 80. urodzin Jana Pawła II, a w Warszawie w 2000 roku – w premierowym wykonaniu Mszy warszawskiej Andrzeja Kurylewicza z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej, w 2005 roku - Męki Pańskiej Krzysztofa Knittla pod dyrekcją Agnieszki Duczmal oraz Sinfonii de motu Wojciecha Kilara pod dyrekcją Antoniego Wita. Uczestniczył również w prawykonaniach utworów J. Bruzdowicz, Z. Krauze, P. Łukaszewskiego, P. Mossa, M. Ptaszyńskiej, R. Twardowskiego.
Brał udział w wykonaniu II Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego z okazji Jubileuszu 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej w 2000 roku, Mesjasza Haendla z New College Choir Oxford pod dyrekcją Edwarda Higginbottoma w 2001 roku, Stabat Mater Szymanowskiego podczas koncertów pod dyrekcją Antoniego Wita w Oviedo i Gijón w 2002 roku oraz w Katedrze Notre Dame w Paryżu na inaugurację Sezonu Polskiego we Francji w 2004 roku i w Düsseldorfie w roku 2004, Requiem Mozarta pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka oraz IX Symfonii Beethovena pod batutą Jacka Kaspszyka na Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans” w 2002 roku, w polskiej premierze Pasji Niccolo Jommellego podczas VII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Krakowie w 2003 roku, w Des Knaben Wunderhorn Gustawa Mahlera, wykonywanym po raz pierwszy w Filharmonii Narodowej w Warszawie w 2004 roku, w wykonaniu IX Symfonii Beethovena na krakowskim Rynku Głównym z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, wraz z Teresą Żylis-Garą w występie podczas koncertu dla Czerwonego Krzyża w Monte Carlo w 2005 roku.
Śpiewak jest cenionym interpretatorem pieśni. W 2001 roku wykonał recital pieśni W. A. Mozarta w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie. Kilkakrotnie zaprezentował arcydzieło F. Schuberta Winterreise w roku 2019, z udziałem aktorów-narratorów: Andrzeja Seweryna, Jerzego Treli, Wojciecha Malajkata i Leszka Teleszyńskiego (Zamek Królewski w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Aula UAM w Poznaniu).
Współpracował z renomowanymi orkiestrami, m.in. Berliner Philharmoniker, Symphoniker Hamburg, NDR Radiophilharmonie, BBC Concert Orchestra, Orquesta Sinfonica del Principado de Asturias, Real Filharmonia de Galicia, Sinfonia Varsovia, oraz z takimi znanymi dyrygentami, jak Giovanni Antonini, Benjamin Bayl, Kai Bumann, Sylvain Cambreling,Edward Higginbottom, Michel Plasson, Pascal Rophé, Tadeusz Strugała, Alberto Zedda, Andriy Yurkevich, Agnieszka Duczmal, Jerzy Katlewicz, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Antoni Wit.
Artysta sam pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwali Muzycznych w Drezdenku i Krzyżu Wielkopolskim.
Jarosław Bręk dokonał wielu nagrań radiowych (m. in. dla BBC Radio, Radiodifusão Portuguesa, NDR Rundfunk), a także nagrał około 30 płyt CD, które kilkakrotnie zdobyły nagrodę "Fryderyk" (2008, 2009, 2016, 2019) oraz nagrodę "Złoty Orfeusz" (2008, 2010, 2014). Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater K. Szymanowskiego (Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Antoniego Wita) otrzymało w 2009 roku nominację do nagrody "Grammy".
Jarosław Bręk od 2008 roku prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W 2010 roku nadano mu stopień doktora sztuki muzycznej, w 2013 - doktora habilitowanego. W 2021 roku uzyskał tytuł profesora sztuki.
Medal Młodej Sztuki przyznano mu przez "Głos Wielkopolski" w 2001 roku „za kontynuowanie wielkich tradycji wokalistyki poznańskiej”. Został ddznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP (2015), odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2015), Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego (2016), Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Lubuskiego (2017), Brązowym Medalem Gloria Artis (2019) oraz Złotym Krzyżem Zasługi (2021).
aktualizacja: 2006 (ai), 2010 (mk), 2022 (wa)