pianista; ur. 20 maja 1972, Warszawa. Studiował w Dr. Hochs Konservatorium we Frankfurcie nad Menem, w Hanowerze oraz w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył w 1998 dyplomem z wyróżnieniem. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem Jana Ekiera, Wolfganga Hessa, Karla-Heinza Kämmerlinga (fortepian), Szabolcsa Esztény’iego (improwizacja) i Krystyny Borucińskiej (kameralistyka).
Jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, m.in. w 1989 zdobył nagrodę specjalną na Konkursie im. Paula Hindemitha w Hanau, w 1991 – III nagrodę na Konkursie Gotrian-Steinweg w Brunszwiku, w 1995 – II nagrodę na Konkursie im. Dinu Lipattiego w Bukareszcie oraz trzy nagrody pozaregulaminowe na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 1999 – I nagrodę na Konkursie im. Mykolajusa Konstantinasa Čiurlionisa w Wilnie, w 2002 – nagrodę na Konkursie im. Sergiusza Rachmaninowa w Pasadenie w Kalifornii.
Artysta koncertował w Polsce (m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Podlaskiej), na Ukrainie (z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy), na Litwie, w Rosji (z Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie oraz Narodową Orkiestrą Filharmoniczną Rosji), w Jugosławii, a także w krajach Ameryki Południowej, w Stanach Zjednoczonych (z Passadena Symphony Orchestra) i Japonii. Brał udział w Bratysławskim Festiwalu Muzycznym, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Kreml w Moskwie i Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w Bucaramanga w Kolumbii.
Współpracował przy produkcji filmu Pianista w reż. Romana Polańskiego (2002) oraz przy nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu Tatarak w reżyserii Andrzeja Wajdy (2009).
Dokonał rejestracji archiwalnych dla stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Rosji, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Kolumbii. W 2009 firma fonograficzna NAXOS wydała płytę CD z kompozycjami Karola Szymanowskiego, na której pianista gra IV Symfonię (Symphonie concertante) op. 60 z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita. Krążek w 2009 znalazł się na liście Editor's Choice portalu muzycznego „ClassicsToday", był także nominowany do nagród amerykańskiej Akademii Fonograficznej „Grammy 2010" oraz nagród polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyk 2010". Również w 2009, w ramach jubileuszowej serii „Chopin w oryginalnym brzmieniu" („The Real Chopin”) Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, ukazało się CD, na który Jan Krzysztof Boroja wspólnie z Andrzejem Bauerem (wiolonczela) i Jakubem Jakowiczem (skrzypce) nagrali muzykę kameralną Fryderyka Chopina.
Od 2004 Jan Krzysztof Broja mieszka w Hiszpanii. Był profesorem Conservatorio Superior de Música de Castilla y León w Salamance (2004-2007). Prowadzi kursy mistrzowskie (m.in. w Kolumbii). Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych.
aktualizacja: 2007, 2010 (mk), 2022 (wa)