skrzypaczka, ur. 9 września w 1984, Płock. W 2003 roku ukończyła Ogólnopolską Szkołę II stopnia im. Henryka Wieniawskiego (tzw. „Szkołę Talentów”) w Poznaniu w klasie skrzypiec Jadwigi Kaliszewskiej i Marcina Baranowskiego. Pod kierunkiem tych samych pedagogów studiowała również w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem. W czasie studiów była stypendystką programu "Erasmus”, w ramach którego kształciła się pod kierunkiem Sylvii Marcovici w Grazu. Uczestniczyła tajże w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów, m.in.: M. Jaszwili, K. Węgrzyna, M. Frischenschlagera, M. Ławrynowicza, P. Munteanu, F. Weigle, G. Sigla, N. Prischepenko, E. Runge. W 2015 roku uzyskała stopień doktora.
Aleksandra Bryła była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci jak również Fundacji Płockiej. W 2008 roku otrzymała stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. W 2010 roku przyznao jej stypendium z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na promowanie muzyki kameralnej w miejscach o ograniczonym dostępie do dóbr kultury, w ramach którego zorganizowała koncerty w szpitalach dla dzieci i młodzieży. Otrzymała I miejsce w konkursie na stypendium "Irene Steels – Wilsing Stiftung” w Berlinie (2012); następnie została stypendystką programu ”Młoda Polska” (2013).
Jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych. Zajęła I miejsce na międzyszkolnych przesłuchaniach młodych skrzypków w Skierniewicach i II miejsce na Konkursie im. Janiny Garści w Stalowej Woli (1993), II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu (1996), I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Aleksandry Januszajtis w Gdańsku i I miejsce na Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu (1997), otrzymała wyróżnienie I stopnia w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Usti nad Orlicą w Czechach (1998), zajęła I miejsce i otrzymała Nagrodę Specjalną w II Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (2001), I miejsce w XXVIII Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze (2002), I miejsce w IX Konkursie Zespołów Kameralnych im. G. Bacewicz w Łodzi (2003), III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (2004), otrzymała Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym ”Toruń 2007 Karol Szymanowski in memoriam”, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów smyczkowych im. Maxa Regera w Weiden oraz Nagrodę Specjalną na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich Jeunesses Musicales w Weikersheim (2010), Nagrodę Finalisty i Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia, Nagrodę Specjalną na Kursach Mistrzowskich "Jeunesses Musicales” w Weikersheim oraz II miejsce i trzy Nagrody Specjalne podczas "Wigmore Hall Competition w Londynie (2012).
Niezależnie od sukcesów odniesionych jako solistka, realizuje się na niwie muzyki kameralnej, zdobywając wiele nagród na konkursach kameralnych i koncertując na całym świecie. Od 2007 roku współtworzy kwartet smyczkowy Meccorre String Quartet, z którym prowadzi żywą działalność koncertową zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Występowała m. in. w Chorwacji, Włoszech, Danii, Anglii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Słowacji, Czechach, Rosji, Nowej Zelandii. Koncertowała jako solistka z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Młodzieżową Orkiestrą Kameralną Akademii Dźwięku z Darmstadt, “Mihail Jora” State Philharmonic Orchestra z Baku, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Kameralną "Leopoldinum”. Wraz z Meccorre String Quartet w 2011 roku dokonała austriackiego prawykonania III Kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego w Musikverein w Wiedniu w obecności samego kompozytora. Uczestniczyła w wielu prestiżowych festiwalach, w tym w Rheingau Music Festival, Paolo Borciani Festival, ”Warszawska Jesień”, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Muzyka na Szczytach, ”Heidelberger Frühling”.
Wspólnie z członkami Meccorre String Quartet od roku 2010 jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Q’arto Mondi”, zapraszając do Poznania najwybitniejsze postaci polskiej i zagranicznej sceny kameralnej.
Dokonywała nagrań dla Bayerischer Rundfunk, Rai3, Radia Merkury, NDR, TVP Kultura. Wraz z kwartetem Meccorre nagrała 6 płyt. 6 Sonat na skrzypce i klawesyn Bacha, oznaczonych w katalogu dzieł kompozytora pozycjami od 1014 do 1019, w interpretacji Aleksandry Bryły i Marii Banaszkiewicz-Bryły zawierają płyty, wydane przez DUX (2018) i Prelude Classics (2022). Wraz z Moniką Wożniak nagrała płytę Mozart: Sonatas for Fortepiano and Violin (Prelude Classics, 2023).
Od 2008 roku pracuje na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W 2016 roku nakładem wydawnictwa poznańskiej Akademii Muzycznej ukazała się drukiem jej rozprawa doktorska Retoryka w wybranych sonatach na klawesyn i skrzypce Johanna Sebastiana Bacha.
Od 1998 roku gra na skrzypcach Tadeusza Słodyczki.
aktualizacja: 2012 (Zespół POLMIC), 2024 (Wiktoria Antonczyk)