dyrygent i pedagog; ur. 11 grudnia 1950, Kłomnice (koło Częstochowy). W latach 1969-74 odbył studia dyrygenckie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego. Jednocześnie, w latach 1969-72, studiował muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów: w 1976 otrzymał nagrodę specjalną na Konkursie Dyrygenckim im. Marinuzziego w San Remo, a w 1978 – I nagrodę na Konkursie Dyrygenckim w Bristolu w Wielkiej Brytanii. W 1994 roku wyróżniony został nagrodą Premio de la Critica za serię koncertów, które gościnnie prowadził z Orquesta Clasica de Santiago (Chile).
W latach 1974-88 współpracował z Warszawską Operą Kameralną, gdzie przeszedł wszystkie etapy zawodowe (od asystenta – m.in. Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka, Jurgena Jurgensa, do pierwszego dyrygenta i dyrektora muzycznego). Zetknął się tu z niezwykle rozległym repertuarem – od średniowiecza po współczesność, dyrygując operami Josepha Haydna, Giovanniego Battisty Pergolesiego, Domenico Cimarosy, Giovanniego Paisiella, Georga Philippa Telemanna, Georga Friedricha Haendla, Gioachino Rossiniego, Gaetano Donizettiego, specjalizując się przede wszystkim w muzyce Wolfganga Amadeusa Mozarta. Z zespołem WOK odbył liczne tournées po Europie i Stanach Zjednoczonych. Równocześnie, w latach 1980-84, pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1987-90 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, w latach 1998-2005 dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej, od 2006 do 2008 dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
Tomasz Bugaj dyrygował orkiestrami w Polsce (m.in. Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie), we Włoszech (Orchestra Sinfonica Siciliana w Palermo), na Słowacji (Filharmonią Słowacką, Orkiestrą Bratysławską), w Rosji (Rosyjską Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Moskwie), Niemczech (Nordwestdeutche Philharmonic w Herford, Münchener Rundfunk Orchester, orkiestrami w: Aachen, Berlinie, Bochum, Duisburgu, Essen, Hagen, Flennsburgu, Gelsenkirchen, Mannheim, Stuttgarcie, Saarbrücken, Weimarze i Wiesbaden), Wielkiej Brytanii (Bournemouth Symphony Orchestra, Bournemouth Sinfonietta, London Philharmonic, Royal Scottish National, Royal Liverpool Philharmonic, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony, BBC Welsh, Scottish Chamber), Irlandii (RTE w Dublinie), Austrii (orkiestrą Mozarteum), Luksemburgu, Finlandii, Norwegii, Hiszpanii (Orquesta Nacional de España, Orquesta Simfonica de Gran Canaria, Orquesta Simfonica de Bilbao), Stanach Zjednoczonych (National Chamber Orchestra w Waszyngtonie), Chile (Orchesta Sinfonica de Chile). Prowadził też spektakle w teatrach operowych w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Aachen, Bilbao, Pamplonie i Leeds (Opera North).
Uczestniczył w takich festiwalach, jak: „Wratislavia Cantans”, Festiwal de Asturias, Bath International Festival of Music and Arts, Berliner Festwochen, Karintischer Sommer, Cheltenham International Festival of Music, Istambul International Festival, oraz w festiwalach w Bergen, Lucca, Mediolanie, Ravello, Taorminie, Montreux i Newport. Gościł w wielkich salach koncertowych, m.in. Alte Oper we Frankfurcie, Filharmonii Berlińskiej, Schauspielhaus w Berlinie, Herkulessaal w Monachium, Liederhalle w Stuttgarcie, Barbican Hall w Londynie, Auditorio Nacional w Madrycie, Grieghallen w Bergen, Royal Festival Hall i Barbican Hall w Londynie, Teatro la Fenice w Wenecji, Grosses Fewstspielhaus w Salzburgu, Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego.
Tomasz Bugaj dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju oraz za granicą (Polskie Radio, Telewizja Polska, Westdeutscher Rundfunk, Bayerischer Rundfunk, BBC) oraz dla wytwórni fonograficznych, m.in. Orpheo (pierwsze nagranie płytowe z zespołem Warszawskiej Opery Kameralnej – jednoaktowe opery Christopha Willibalda Glucka: La corona oraz La danza), Polskie Nagrania, Yedang (Korea Południowa), Musiques Suisses.
Zapraszany jest do udziału w konkursach wokalnych: w Pamplonie, Bilbao i Warszawie, gdzie uczestniczył w pracach jury oraz dyrygował podczas końcowych przesłuchań i koncertów.
Tomasz Bugaj od 1997 prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w latach 2000-2005 pełnił również funkcję kierownika Katedry Dyrygentury. Od 2003 jest jednocześnie wykładowcą, na stanowisku profesora zwyczajnego, Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2006 kieruje też Katedrą Dyrygentury warszawskiej uczelni muzycznej.
aktualizacja: listopad 2011