dyrygent; ur. 11 lutego 1974, Tychy. Ukończył dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie Jana Wincentego Hawla (dyplom z wyróżnieniem) w Akademii Muzycznej w Katowicach, a także grę na oboju pod kierunkiem Jerzego Kotyczki w Akademii Muzycznej w Krakowie. Naukę kontynuował w klasie mistrzowskiej Gianluigiego Gelmettiego (2001) i Lothara Zagroska (2002 – Diploma di Merito) w Accademia Musicale Chigiana w Sienie, której był stypendystą.
Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów dla dyrygentów prowadzonym m.in. przez Gabriela Chmurę, Kurta Mazura, Zoltána Peskó i Pierre'a Bouleza.
W 2014 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki muzyczne w dyscyplinie artystycznej dyrygentura.
Jest laureatem I nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych (Państwa Zofii i Antoniego Witów oraz Prezydenta Miasta Katowic) na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (1999). Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, otrzymał też kilkakrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Katowic za wyróżniające osiągnięcia artystyczne.
Szymon Bywalec ma na swoim koncie wiele światowych oraz polskich prawykonań. W 2000 założył Orkiestrę Kameralną „Ars Musicae”, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki dawnej, oraz zespół wokalny Cappella Theoreticorum Cantans. Dyrygował gościnnie w kraju i za granicą innymi orkiestrami, m.in. Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestrą Filharmonii Białostockiej, Orkiestrą Filharmonii Olsztyńskiej, orkiestrą „Opera Polska” z Wrocławia (z którą odbył tournée po Niemczech) oraz zespołami: Miskolci Szimfonikus Zenekar, Camerata Strumentale Citta di Prato. W maju 2003, dzięki stypendium Die Ernst von Siemens Musikstiftung, przyznanym przez Fundację Przyjaciół „Warszawskiej Jesieni”, poprowadził Rumuńską Narodową Orkiestrę Radiową na koncercie inaugurującym International New Music Week w Bukareszcie.
W latach 2006-2013 był dyrektorem artystycznym Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach. Do największych sukcesów zespołu pod jego kierownictwem zaliczyć można udział orkiestry w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu (Niemcy 2007), III Międzynarodowym Festiwalu Rozrywkowej Muzyki Akordeonowej "Konfrontacje Częstochowa 2007", koncerty w Niemczech w Mülheim (2010), czy koncerty na festiwalu organizowanym m.in. przez Sinfonię Varsovię - La Folle Journée de Varsovie (Szalone Dni Muzyki) we wrześniu 2011 roku. Cennym przedsięwzięciem było nagranie przez orkiestrę wraz z Chórem Żeńskim Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i solistką Anną Noworzyn płyty CD, na której zarejestrowane zostało 20 polskich kolęd na sopran, chór żeński i orkiestrę Witolda Lutosławskiego.
Od 2006 roku jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Muzyki Nowej, która zajmuje się promowaniem muzyki najnowszej i klasyki XX wieku. Występował z nią na wielu festiwalach muzyki współczesnej, m.in. na Warszawskiej Jesieni (w 2005 współpracował z IRCAM przy wykonaniu Répons Bouleza, Śląskich Dniach Muzyki Współczesnej, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Melos – Ethos” w Bratysławie, „Aksamitnej Kurtynie” we Lwowie, Beijing Modern w Pekinie, Bridges w Wiedniu, Hindsgavl Festival i Klang – Copenhagen Avantgarde Music Festival w Danii. Z zespołem tym dokonał też nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, w Teatrze Śląskim w Katowicach przygotował pierwszą w Polsce inscenizację Historii żołnierza Igora Strawińskiego w tłumaczeniu Jonasza Kofty oraz zarejestrował materiał dźwiękowy na pierwszą płytę CD zespołu nominowaną do nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk" w 2003 roku.
Za płytę monograficzną z muzyką W.Ratusińskiej otrzymał w kwietniu 2009 wraz z OMN i wytwórnią DUX Pizzicato Supersonic Award. Nagranie Trzech pieśni do słów Trakla Pawła Szymańskiego uzyskało w 2007 rekomendację na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, zaś wykonane z Sinfonią Varsovią Gemisatos Magdaleny Długosz oraz things lost things invisible Ewy Trębacz otrzymały rekomendację w 2009. Wydana wraz z wiolonczelistą J.Kullbergiem płyta CD z koncertami wiolonczelowymi kompozytorów skandynawskich (Nørgård, Nordheim, Saariaho) otrzymała w 2013 Lyt til Nyt Pris - Nagrodę Radia Duńskiego za rok 2012. W 2016 ukazała się na rynku nagrana dla firmy Decca płyta CD z włoskim klarnecistą Michelle Marellim i OMN.
W roku 2006 stworzył zespół wokalny Cantus Floridus, specjalizujący się w wykonaniu muzyki dawnej.
Od roku 2009 regularnie zapraszany jest jako dyrygent na organizowany przez NOSPR Festiwal Prawykonań.
Szymon Bywalec jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach. Prowadzi czytanie partytur, czytanie partytur z elementami instrumentacji, instrumentację i propedeutykę dyrygowania.
Od roku 2011 jest członkiem Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. W latach 2013-2016 był dyrektorem artystycznym festiwalu Musica Polonica Nova.
W 2014 roku otrzymał Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za zasługi w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej.
aktualizacja: 2003, 2009 (mk), 2021 (wa)