flecistka, aktywistka oraz kierowniczka Hashtag Ensemble.
Ukończyła Hochschule für Musik Detmold w klasie Janosa Balinta oraz Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie Antoniego Wierzbińskiego. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych w Polsce i w Niemczech.
W latach 2006-2008 była członkiem European Union Youth Orchestra. W ramach współpracy z EUYO występowała w Royal Albert Hall, Berliner Konzerthaus, Concertgebouw, Zurich Tonhalle i wielu innych salach koncertowych Niemiec, Szwajcarii, Włoch, Danii, Łotwy i Kazachstanu. Otrzymała stypendia „Alumni Verein” Detmold oraz Miasta Stołecznego Warszawa.
W latach 2011, 2012, 2015 otrzymała stypendia artystyczne m. st. Warszawy, w ramach których realizowała projekty miejskie – prowadziła autorską scenę Lokal Na Poważnie, a także cykl podwórkowych warsztatów z muzyką klasyczną dla wspólnot lokalnych. Brała udział w cyklu koncertów „Wawaparis 1914” wraz z Mariuszem Kłubczukiem i Barbarą Kinga Majewską, wprowadzając muzykę klasyczną do przestrzeni miejskiej, Uczestniczyła też w festiwalu tworzenia przestrzeni miejskiej „WarVie” 2014.
Jej autorski cykl edukacyjny „Dźwiękolory” zainicjowany we współpracy ze Stacją Falenica, a kontynuowany m.in w Katowickim Centrum Kultury przy NOSPR i w przestrzeni publicznej Warszawy, otrzymał statuetkę „Złote Słoneczniki” 2013 portalu Czas Dzieci dla najlepszych zajęć w kategorii muzyka.
Anna Ćwiek-Karpowicz od 2003 roku współpracuje z kompozytorami. Artystka ma w swoim dorobku wiele prawykonań i ponad 30 utworów dedykowanych jej przez kompozytorów polskich reprezentujących różnorodne nurty estetyczne (Mikołaj Górecki, Paweł Łukaszewski, Dariusz Przybylski, Wojciech Błażejczyk, Zofia Dowgiałło, Maciej Jabłoński i in.). Założyła grupę Hashtag Ensemble, z którą realizuje koncerty muzyki XX i XXI wieku i angażuje się w inicjatywy improwizatorskie. Koncertuje w Trio Integro oraz z organistą Michałem Markuszewskim. Jako solistka i kameralistka występuje na najważniejszych polskich festiwalach muzyki klasycznej i współczesnej m.in.: Musica Electronica Nova, Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu, Letnie Ogrody Muzyczne, Festiwal Jerzego Waldorffa, Strefa Ciszy.
aktualizacja: luty 2017
(mkk)