dyrygent i kompozytor; ur. 3 marca 1929, Góry Gorzkie (woj. lubelskie); zm. 15 grudnia 2021, Białystok. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Dyrygenturę symfoniczno-operową ukończył w 1956 roku pod kierunkiem Tadeusza Wilczaka i Waleriana Bierdiajewa. Artysta doskonalił swoje umiejętności m.in. na kursach dyrygenckich prowadzonych przez prof. Pawła Kleckiego (1965) oraz Arvida Jansona (1973).
W okresie studiów współpracował jako waltornista z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, występując pod dyrekcją Stefana Rachonia. W 1958 roku został II dyrygentem Filharmonii Rzeszowskiej. W latach 1971-1990 pełnił funkcję dyrektora i kierownika artystycznego Symfonicznej Orkiestry w Białymstoku, która – za jego kadencji – po 3 latach została przemianowana na Państwową Filharmonię w Białymstoku. Maestro jako pierwszy wprowadził do repertuaru tej instytucji dzieła polskich kompozytorów współczesnych. Kierował również Ogólnopolskimi Festiwalami Muzyki i Poezji.
Koncertował niemal we wszystkich polskich filharmoniach, a także prawie we wszystkich krajach Europy (za wyjątkiem Anglii, Grecji i Portugalii). Dyrygował takimi zespołami, jak I Musici di Torino, Camerata Versailles w Paryżu, Wileńską Orkiestrą Kameralną S. Sondeckisa, Filharmonią Wileńską, Filharmonią „Mołdowa” w Jassi – Rumunia, budapeszteńską „MAV”, Narodową Filharmonią w Hawanie, Akademicką Filharmonią w Mińsku. Wystapił w roli dyrygenta także podczas inauguracyjnego koncertu festiwalu „Jazz Jambore” (1978) w Warszawie. Prowadził kursy dyrygenckie w Bruck an der Mur – Austria (1986 i 1987). W latach 80-tych XX wieku wielokrotnie koncertował z Filharmonią Białostocką w Niemczech, Francji, Austrii i we Włoszech.
W latach 1993-2004 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej i po odejściu na emeryturę otrzymał tytuł I Honorowego Dyrygenta Orkiestry. Za jego kadencji Orkiestra wydała swoją pierwszą płytę.
Tadeusz Chachaj komponował i zajmował się aranżacją - zwłaszcza muzyki popularnej i jazzowej - na orkiestrę symfoniczną. Opracował również Studia orkiestrowe na róg, które ukazały się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w 1981 roku.
W 2005 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Łomży.
aktualizacja: 2005, 2010 (mk), 2021 (wa)