pianista i pedagog; ur. 8 marca 1949, Gdynia. Naukę muzyki rozpoczął w wieku 6 lat pod kierunkiem ojca. Studiował grę na fortepianie w klasie Zbigniewa Śliwińskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku (1967-73) oraz pod kierunkiem Jana Ekiera w Studium Podyplomowym w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (1975-77). W latach 1979-80, jako stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, doskonalił swoje umiejętności pianistyczne w Indiana University School of Music w Bloomington w Stanach Zjednoczonych u György Seböka. Był uczestnikiem Kursu Interpretacji Tatiany Nikołajewej oraz Kursu Interpretacji Muzyki Francuskiej Suzanne Roche.
Jest laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1976), a także nagród na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano (1975), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. José Vianna da Motty w Lizbonie (1975) i Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu (1976). W 1987 otrzymał „Grand Prix du Disque Liszt” podczas Międzynarodowego Konkursu Płytowego w Budapeszcie.
Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Polską Orkiestrą Kameralną, Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej, Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Węgierskiej Filharmonii Narodowej, Belgijską Orkiestrą Narodową, Belgijską Orkiestrą Radiowo-Telewizyjną, pod batutą takich dyrygentów, jak Zygmunt Latoszewski, Jan Krenz, Zygmunt Rychert, Wojciech Rajski, Krzysztof Słowiński. Odbył tournées artystyczne po większości krajów Europy, Kubie i Stanach Zjednoczonych. Występował w Wielkiej Sali Filharmonii w Sankt Petersburgu, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Tonhalle w Zurychu, Salle Gaveau w Paryżu, Filharmonii Budapesztańskiej i Sali Koncertowej Tivoli w Kopenhadze. Brał udział w festiwalach muzycznych w Słupsku, Dusznikach-Zdroju, Mariańskich Łaźniach, Bordeaux oraz na wyspie Bornholm.
Artysta dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia oraz rozgłośni m.in. w Budapeszcie, Lozannie i Brukseli. Jego nagrania płytowe wydane przez firmy fonograficzne w Polsce, Belgii, Francji, Niemczech oraz Japonii zawierają interpretacje dzieł m.in. Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, Ferenca Liszta, Giovanniego Battisty Pescettiego, Roberta Schumanna, Béli Bartóka, Milija Bałakiriewa, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego. Album
Rachmaninow, Prokofiew, Serocki – Sonaty otrzymał nominację do Nagrody Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2005” w kategoriach „Album roku – muzyka solowa” i „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej”.
Bogdan Czapiewski zajmuje się także pracą pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Gdańsku (na stanowisku profesora). Ponadto prowadził kursy mistrzowskie w Bangkoku (1988) i Kolombo na Sri Lance (1989).
aktualizacja: marzec 2008