Przejdź do głównej treści

Damrosz Ryszard

Damrosz Ryszard

  • kompozytor, wykonawca

dyrygent i kompozytor, żołnierz AK ps. „Niedźwiedź”; ur. 4 sierpnia 1921, Milanówek; zm. 7 grudnia 2013, Warszawa. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Walczył na Wileńszczyźnie (brał udział m.in. w akcji na Dworzyszcze). Aresztowany przez NKWD podczas spotkania oficerów w Boguszach dnia 17 lipca 1944 roku, trafił do specjalnie utworzonego obozu jenieckiego, z którego został wypuszczony dopiero w roku 1946.

Po powrocie do Polski, w latach 1947-49 studiował na wydziale pedagogicznym w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz kompozycję pod kierunkiem Piotra Rytla. Edukację muzyczną uzupełniał w Paryżu w latach 1956-58, gdzie kształcił się pod kierunkiem Dariusza Milhauda.

W maju 1949 roku został zatrudniony w Polskim Radiu jako aranżer utworów dla radiowych orkiestr tanecznych. Współpracował m.in. z orkiestrą Jana Cejmera, Stefana Rachonia i Edwarda Czernego. W latach 1951-55 był kierownikiem muzycznym teatru „Syrena” w Warszawie. W 1955 roku założył pierwszy w Polsce zespół orkiestrowy, wykonujący muzykę rozrywkową - Państwową Orkiestrę Jazzową „Błękitny Jazz” (znaną później pod nazwami Państwowa Orkiestra Taneczna, Państwowa Orkiestra Jazzowa lub Państwowy Zespół Muzyczny), obejmując stanowisko jej dyrektora i dyrygenta. Zespół oficjalnie zadebiutował koncertem 4 lutego 1956 roku w Sali Kongresowej w Warszawie, a już w czerwcu tego samego roku wyjechał na tournée po ZSRR (koncertował w Moskwie, ówczesnym Leningradzie, Odessie, Kijowie i Lwowie). Kilka miesięcy później orkiestra została rozwiązana.

W latach 50-tych Damrosz zorganizował, a następnie kierował Zespołem Muzycznym Marynarki Wojennej. Od 1966 do 1970 roku, a następnie w latach 1974-81 był kierownikiem muzycznym Teatru Muzycznego w Gdyni. W międzyczasie w latach 1970-74 pracował jako dyrygent w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Po przejściu na emeryturę w 1981 roku wyjechał na kilka lat do Niemiec. Do Polski powrócił w okresie stanu wojennego.

W jego twórczości przeważały gatunki muzyki rozrywkowej. Stworzył również musical Madagaskar.

W 2006 odznaczono go Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

aktualizacja: 2005 (ai), 2021 (wa)

Kompozycje

liczne piosenki i aranżacje utworów muzyki rozrywkowej, m.in. Myślę o tobie slowfox, Coala tango, Tango Capriccio, Rococo samba
Madagaskar musical (1968)

Literatura

Poprawa Jan, Ryszard Damrosz, w: Encyklopedia Muzyczna PWM (część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej), t. “cd”, PWM, Kraków 1985

Iwanicka-Nijakowska Anna, Damrosz Ryszard, w: Kompozytorzy polscy 1918-2000, t. II Biogramy (pod red. Marka Podhajskiego), Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie / Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Warszawa / Gdańsk 2005

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry