Skip to main content

Daroch Tomasz

Daroch Tomasz

Nawigacja
  • Wykonawca

wiolonczelista; ur. 15 czerwca 1989, Łódź. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat. W roku 2008, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja, ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. W wieku 22 lat ukończył studia w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech w klasie wiolonczeli prof. Michaela Flaksmana. Studia kontynuował na Uniwersytecie w Augsburgu w Niemczech w klasie wiolonczeli prof. Juliusa Bergera. Jest również absolwentem Akademiii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której od 2013 roku pracuje na stanowisku asystenta.

Brał także udział w wielu mistrzowskich kursach wiolonczelowych u światowej sławy profesorów takich, jak: David Geringas, Frans Helmerson, Bernard Greenhouse, Miklos Perenyi, Gary Hoffman i Heinrich Schiff.

Jest laureatem wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów wiolonczelowych, m.in.: w 2002 roku zajął I miejsce i zdobył nagrodę specjalną na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Antonio Janigro w Chorwacji w Porec, w 2003 roku uzyskał honorowe wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Europejskiej Unii Radiowej Dla Młodych Muzyków „Concertino Praga 2003” (Czechy), w 2004 otrzymał II nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi i I nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Wiolonczelowych w Łodzi, w 2005 – I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych „International Music Competition for Young People” w Niemczech w Oldenburgu i I nagrodę na 18 Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Bohuslava Herana w Czechach w Usti nad Orlici, w 2006 - na II Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym „Grand Prix Emanuel Feuermann 2006” w Berlinie uzyskał dwie nagrody specjalne, w tym stypendium pokrywające koszt udziału w mistrzowskim kursie u prof. Bernarda Greenhousa w USA oraz - wraz z pianistką Marią Daroch - specjalną nagroda "Förderpreis" na Międzynarodowym Konkursie im. Felixa Mendelssohna w Berlinie w Niemczech (w kategorii - duet wiolonczela z fortepianem), a w roku 2009 został zwycięzcą 44. Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego w kategorii - wiolonczela w Markneukirchen w Niemczech. W 2010 roku zdobył I nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz nagrodę specjalną za wykonanie utworu Zdzisława Szostaka Introduzione e quasi valse na wiolonczelę i fortepian (wraz z pianistką Marią Daroch). W lutym 2011 roku otrzymał Grad Prix i I nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W 2012 roku podczas V Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Antonio Janigro w Zagrzebiu w Chorwacji zdobył III nagrodę oraz nagrodę publiczności. W 2013 roku wspólnie z siostrą Marią Daroch w kategorii duetów otrzymał I nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. We wrześniu roku 2014 zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Pablo Casalsa w Budapeszcie.

W ostatnich latach otrzymał także wiele specjalnych wyróżnień, m.in. dyplom „Primus in artibus” dla najlepszego absolwenta roku akademickiego 2012/2013 w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii „Osobowość Roku”, honorowe wyróżnienie „Łódzkie Eureka” przyznawane przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi oraz nagrodę specjalną podczas międzynarodowego kursu mistrzowskiego „Internationale Sommerakademie Mozarteum Salzburg”. Jest również wielokrotnym stypendystą fundacji „Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci”, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Łódzkiego, Kunststiftung Baden-Württemberg oraz Menuhin Live Music w Niemczech, a także otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury RP w ramach programu stypendialnego "Młoda Polska".

Jako solista zadebiutował w 2003 roku (w wieku 14 lat) z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Od tamtej pory występował z takimi orkiestrami, jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Warszawie, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Heidelberger Philharmoniker, Chursächsische Philharmonie, Varazdin Chamber Orchestra, Zagreb Soloists, Zagreb Philharmonic, Moscow Virtuosi, Magyar Radio Symphony Orchestra oraz orkiestrami symfonicznymi Filharmonii w Katowicach, Wrocławiu, Bydgoszczy, Opolu, Zabrzu. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Corneliusem Meisterem, Vladimirem Spivakovem, Jackiem Kaspszykiem, Markiem Pijarowskim, Jerzym Maksymiukiem, Wojciechem Rajskim, Agnieszką Duczmal oraz Krzysztofem Urbańskim. Występował także jako solista i kameralista na międzynarodowych festiwalach m.in. Festspiele Salzburg w Austrii, Ascoli Piceno Festival, „Lago Maggiore Musica” we Włoszech, "Heidelberger Frühling", „Oldenburger Promenade”, Eckelshausner Musiktage w Niemczech, „Musical Olympus”, "Rising Stars At Kremlin” w Rosji, Szalone Dni Muzyki, „Łańcuch”, „Ogrody Muzyczne” w Warszawie.

Od 2003 roku koncertuje również z rodzinnym trio fortepianowym „Daroch Trio” wraz z siostrami: Anną (skrzypce) i Marią (fortepian), a także w kwartecie wiolonczelowym "Polish Cello Quartet".

Tomasz Daroch dokonał nagrania Koncertu Wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego z NFM Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jacka Kaspszyka. Płyta wydana została przez CD Accord jako szósty album z cyklu „Opera Omnia”. Wspólnie z siostrami jako „Daroch Trio” nagrał również debiutancką płytę Piano Trios - Daroch Trio z dziełami kameralnymi C. Debussy’ego, M. Ravela oraz A. Dvoraka, która wydana została przez wytwórnię fonograficzną DUX.

aktualizacja: październik 2014 (ai)

Strona internetowe artysty: www.tomaszdaroch.com

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry