śpiewak (baryton); ur. 24 marca 1966, Poznań; zm. tragicznie 27 marca 2007. W latach 1974-84 był śpiewakiem i solistą Poznańskiego Chóru Chłopięcego prof. Jerzego Kurczewskiego, następnie w latach 1983-1989 występował w składzie słynnego poznańskiego sekstetu Affabre Concinui. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie śpiewu Antoniny Kaweckiej.
Był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów wokalnych: I nagrody i 12 nagród specjalnych na Konkursie im. Adama Didura w Bytomiu (1989), III nagrody i nagrody specjalnej na Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1990), I nagrody i 11 nagród specjalnych na Konkursie Belvedere w Wiedniu (1990).
Od 1989 do 1991 roku był solistą Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie debiutował w tytułowej roli w
Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego. Od tego czasu występował regularnie na wielu scenach w kraju i za granicą tworząc kreacje m.in. w
Cyruliku sewilskim, Don Pasquale Don Carlosie, Mocy przeznaczenia, Czarodziejskim flecie, Weselu Figara, Guglielmo w
Cosi fan tutte, Don Giovannim, Carmen Bizeta,
Peleasie i Melizandzie, Purytanach, Damie Pikowej, Królu Rogerze. Obok tradycyjnego repertuaru operowego Wojciech Drabowicz często występował w operach kompozytorów współczesnych takich, jak Peter Eötvös, Victor Ullmann, Kurt Weil, Eugeniusz Knapik i Krzysztof Penderecki.
Artysta gościł na takich scenach operowych i koncertowych, jak La Monnaie w Brukseli, Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu, Opera Lille, Opera National de Lyon, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Wiener Konzerthaus, Oper Frankfurt, De Nederlandse Opera w Amsterdamie, De Vlaamse Opera, The New Israeli Opera w Tel Avivie, Glyndebourne Festival Opera, Teatr Wielki w Warszawie, Berliner Philharmonie, Montreal Symphony Hall, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Victoria Concert Hall w Genewie, Dublin Symphony Hall, Theater an der Wien, Filharmonia Narodowa w Warszawie. Wojciech Drabowicz występował również na wielu festiwalach muzycznych o światowej renomie, m.in. w Wexford, Brighton, Glyndebourne, Londynie (Proms), Bregenz, Sarajewie, Wrocławiu ("Wratislavia Cantans"), Krakowie (Festiwal Ludwiga van Beethovena), Warszawie ("Warszawska Jesień").
Współpracował z takimi dyrygentami, jak Claudio Abbado, Charles Dutoit, Sir Charles Mackerras, Kent Nagano, Sir Andrew Davis, Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura, Jose Maria Florencio Junior, Wojciech Michniewski, Marc Sustrot, Antonio Pappano, Kazimierz Kord, Peter Eötvös, Gennadij Rozhdestvenski, Edo de Waart, Jerzy Semkow, Gary Bertini, Vladimir Fedosejev, Krzysztof Penderecki, Marcello Viotti, Silvain Cambreling, Kirill Petrenko, występując w produkcjach tak znanych reżyserów, jak Peter Brook, Graham Vick, Gerome Savari, Peter Musbach, Luc Bondy, Ursel i Karl Hermman, David McVicar, Calixto Bieito, Mariusz Treliński, Francesca Zambello czy Peter Stein.
Dokonał licznych nagrań dla polskich i zagranicznych stacji radiowo-telewizyjnych (m.in. ORF, RTSR, SWR, HR1, DR, TROS, PRiTV, BBC). Na płytach kompaktowych zarejestrował m.in.
Requiem Mozarta,
Stabat Mater Szymanowskiego,
Pasje wg Św. Mateusza i
wg Św. Jana Bacha,
Borysa Godunowa Musorgskiego (z Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Claudio Abbado),
Trzy Siostry Petera Eötvösa (pod dyrekcją Kenta Nagano). Artysta był laureatem prestiżowych nagród, m.in. im. Andrzeja Hiolskiego za najlepszą rolę męską wykonywaną w polskich teatrach operowych, nagrody Marszałka Województwa wielkopolskiego "Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury".
W maju i czerwcu 2005 roku artysta wystąpił w Koblencji, Frankfurcie (tytułowa rola w oratorium B. Martinu
The Epic of Gilgamesh) i Warszawie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie (
VIII Symfonia G. Mahlera). Ten ostatni projekt zaowocuje też wydaniem płyty dla wytwórni NAXOS. Pod koniec czerwca Wojciech Drabowicz wystąpił w Luksemburgu na koncercie otwierającym nową salę koncertową Filharmonii. W programie znalazło się prawykonanie nowego dzieła Krzysztofa Pendereckiego -
VIII Symfonii "Lieder der Verganglichkeit". W maju 2005 roku wziął również udział w światowym prawykonaniu
Messe zu Ehren des Heiligen Vaters Papst Johannes Paul II w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu. W sezonie 2005/2006 artysta wystąpił m.in. w Teatro Massimo w Palermo jako tytułowy
Król Roger K. Szymanowskiego, w Opera National w Lyonie jako Mazepa w operze P. Czajkowskiego oraz w Opera de Nantes kreując tytułową postać w operze G. Verdiego
Simone Boccanegra. W Filharmonii Narodowej wziął udział w polskiej prapremierze
VIII Symfonii „Lieder der Vergaenglichkeit" K. Pendereckiego oraz dokonał nagrania tego dzieła dla wydawnictwa "NAXOS".
W ostatnim czasie ukazały się trzy nowości fonograficzne z udziałem artysty: wydanie na DVD
Eugeniusza Oniegina (reedycja wersji Video z Festiwalu w Glyndebourne) i
Don Giovanni W. A. Mozarta w reż. Calixto Bieito nagrane w Gran Teatro del Liceu w Barcelonie, wydane przez "OPUS ARTE" oraz płyta
Król Roger Karola Szymanowskiego - nagranie z realizacji w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w reżyserii Mariusza Trelińskiego, wydanej przez firmę CD Accord.
aktualizacja: marzec 2007
Strona internetowa o artyście: www.wojtekdrabowicz.com.pl