pianistka; ur. 31 lipca 1981, Chojnice. W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie prof. Grzegorza Kurzyńskiego. Następnie - uhonorowana prestiżowym stypendium Rządu Niemieckiego (DAAD) - kontynuowała naukę w Kolonii i w Lubece pod opieką Pierre'a-Laurent Aimard oraz Jamesa Tocco.
Zdobycie Grand Prix oraz Sound New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009) umożliwiło jej dalsze poszukiwania w zakresie muzyki nowej i zaowocowało współpracą z wieloma kompozytorami.
Tworzy i występuje również pod pseudonimem Drazkov.
Mieszkając w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i obecnie w Belgii - Barbara Drążkowska zyskała mocną pozycję w europejskim środowisku muzycznym. Współpracowała z Pawłem Mykietynem, Szymonem Brzóską, Bartoszem Smorągiewiczem, Rafałem Zapałą, Wimem Henderickx, Jorritem Tamminga, José María Sánchez Verdú, Cesarem Camarero, Manuelem Anon. Występowała w znanych salach koncertowych Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji oraz Australii.
Często dokonuje prawykonań utworów, niejednokrotnie dla niej skomponowanych, m.in. przez takich twórców, jak Paweł Mykietyn (Klavierstück, Wax Music), Szymon Brzóska (Koncert na fortepian, smyczki i perkusję, Septem, Miniatury na wiolonczelę i fortepian), Bartosz Smorągiewicz (Homo Permeabilis), Rafał Zapała (Miniatury na fortepian i live electronics), Manuel Anon (Strela do dia, dla Drazkowska – Torner Piano Duo).
Jest zapraszana do udziału w takich festiwalach, jak "Warszawska Jesień”, Sound New Contemporary Music Festival w Canterbury, Holland Festival, "Ars Musica” w Brukseli, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku,„Poznańska Wiosna Muzyczna”, teatry – jak m.in. Sydney Opera House, Cedar Lake Contemporary Ballet w Nowym Jorku, Salder's Wells Theatre w Londynie, Het Ballet w Amsterdamie, DeSingel w Antwerpii, orkiestry – m.in. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus”, Holland Symphony Orchestra, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Kameralna „Hanseatica” i zespoły – m.in. Zahir Ensamble, Taller Sonoro, Eastman Company.
Współpracuje również z choreografami, m.in. z Sidi Larbi Cherkaoui, Davidem Dawsonem, Matsem Olofem Gustafssonem, Wimem Henderickxem, Nicholasem Lensem, Marią Pagés, Sjoerd Vreugdenhil, Kayą Kołodziejczyk, wykonując na żywo muzykę do ich spektakli.
Zorganizowała kilka cykli koncertów performatywnych, w tym rowerową trasę koncertową "Green Pianist”, koncert w ciemnościach "Invisible Pianist” czy manifest przeciwko dźwiękowemu zanieczyszczaniu miejsc publicznych "Present from the Artist”.
Nagrała kilka płyt CD, w tym album z muzyką Piotra Bosackiego Mały zwój, ćwiczenia z kontrapunktu (2007), album z muzyką hiszpańskich kompozytorów (Zahir Ensamble, Creacion Injuve, Madryt 2010), płyty z dziełami Szymona Brzóski (The Wanderer, 2011; Murmur, 2021; Drazkov-Fraska Duo plays Brzóska, 2021), płyty Genesis i Dunas (2014) z muzyką ze spektakli o tych samych tytułach.
Jest autorką opracowań kompozycji na fortepian. W 2021 roku nakładem wydawnictwa RecArt ukazała się płyta Psalmy - Gomółka, Kochanowski, Drazkov, Straburzyński: zawiera czternaście biblijnych Psalmów Dawidowych w poetyckim tłumaczeniu Jana Kochanowskiego z muzyką Mikołaja Gomółki w opracowaniach Barbary Drążkowskiej i Macieja Straburzyńskiego na bas-baryton i fortepian preparowany.
Tworzy również muzykę improwizowaną. W 2020 roku wydano album Strycharski / Drazkov "Plantae Carnivorae" (Bołt Records) - improwizacje Barbary Drążkowskiej i Dominika Strycharskiego poświęcone roślinom mięso- i owadożernym. W jej dorobku są także ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych i muzyka teatralna.
aktualizacja: 2015 (Anna Iwanicka), 2024 (Wiktoria Antonczyk)