pianista i pedagog; ur. 30 kwietnia 1960, Bydgoszcz. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie fortepianu Andrzeja Tatarskiego oraz podyplomowe Studia Pianistyki w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Jerzego Sulikowskiego. W latach 1986-88 był asystentem-stażystą Wiktora Mierżanowa w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. im. Ferruccia Busoniego w Bolzano, w Marsala na Sycylii (I nagroda) oraz w Porto w Portugalii (Grand Prix i cztery nagrody specjalne). W 1992 otrzymał nagrodę „Estelle Zwick Prize – Pretoria ’92” za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina.
Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Portugalii, Rosji, we Włoszech i w Republice Południowej Afryki. Dla Polskich Nagrań zarejestrował utwory Karola Szymanowskiego, dla japońskiej firmy fonograficznej Pony Canyon Classic – trzy płyty kompaktowe zawierające komplet 16 polonezów oraz 27 etiud Chopina (nagranie z kompletem polonezów otrzymało w Japonii tytuł płyty miesiąca), zaś dla IMC-Tokyo wybrane utwory Fryderyka Chopina. Jest drugim, obok Adama Harasiewicza, polskim pianistą, który utrwalił na CD komplet etiud Chopina. Jego płyta z Wariacjami na temat Paganiniego na fortepian i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (DUX) została nominowana do nagrody fonograficznej „Fryderyk 1998”.
Jarosław Drzewiecki kilkakrotnie odbył tournée po Portugalii, Republice Południowej Afryki. Występował również w Austrii, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, krajach Belenuxu, we Włoszech oraz w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. w Yokohamie (Japonia), Lizbonie i Porto (Portugalia), Gaming i Wiedniu (Austria), Kapsztadzie (Republika Południowej Afryki), a także Antoninie, Słupsku, Dusznikach Zdroju, Warszawie, Poznaniu i Bydgoszczy. Występuje jako solista z polskimi oraz europejskimi orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi, pod batutą takich dyrygentów, jak Jerzy Salwarowski, Jacek Rafał Delekta, Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Lathen Koenig, Garmon Ashby, Willem van Tonder, Louis van der Watt. W 1992 wraz z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego odbył tournée po Rosji. W 1995 debiutował w Concertgebouw w Amsterdamie. Artysta występuje także w duecie fortepianowym ze swoją żoną – pianistką Tatianą Szebanową.
Od 1983 prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prowadzi także kursy pianistyczne w Polsce i za granicą, m.in. w konserwatoriach oraz szkołach muzycznych w Koszalinie, Kielcach, Narwie, Moskwie, Kijowie i Porto. Jest jurorem krajowych oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Kielcach (Ogólnopolski Konkurs im. Maurycego Moszkowskiego), Portugalii (Cidade do Porto), na Ukrainie (International Mykola Lysenko Music Competition w Kijowie), w Estonii (International Baltic Chopin Competition w Narwie).
Jarosław Drzewiecki został odznaczony przez środowisko bydgoskie „za wybitne osiągnięcia artystyczne i upowszechnieniowe”. Otrzymał też najwyższe odznaczenie przyznawane cudzoziemcom przez prezydenta Estonii – Order Białej Gwiazdy .
aktualizacja: wrzesień 2009
Kontakt
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
fax: (+48 22) 615 28 20
adres: ul. Rawicka 22, 04-817 Warszawa
Mamos Elżbieta, Marzę o pełnej harmonii, Rozmowa z Jarosławem i Stanisławem Drzewieckimi, "Twoja Muza" 2003 nr 1, s.27-29
Dybowski Stanisław, Drzewiecki Jarosław, w: Słownik pianistów polskich, Selene, Warszawa 2003