dyrygentka; ur. 7 stycznia 1946, Krotoszyn. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. W latach 1966-71 studiowała dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem.
Już w czasie studiów – w 1968 – utworzyła Orkiestrę Kameralną, której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. W 1970 została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach. Po ukończeniu studiów (w latach 1971-72) pracowała jako dyrygent-asystent w Filharmonii Poznańskiej, a od 1972 – w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie przygotowała m.in. polską prapremierę opery Benjamina Brittena Sen nocy letniej, premierę opery Rigoletto Giuseppe Verdiego oraz baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa. W 1975 uzyskała wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Fundacji Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Rok później zdobyła srebrny medal tejże Fundacji podczas Międzynarodowych Spotkań Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim, wraz ze swoją orkiestrą, która – przekształcona w 1977 w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji – występuje od 1988 pod nazwą Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”. W 1982 otrzymała tytuł „La Donna del Mondo” („Kobieta świata”) przyznaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie (pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch) za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej.
Agnieszka Duczmal dyryguje orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.
Wraz z kierowaną przez siebie Orkiestrą „Amadeus” brała udział w wielu festiwalach europejskich (m.in. w Festiwalu „Warszawska Jesień”) oraz odbyła tournées po krajach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskym, Henrykiem Szeryngiem. Dokonała nagrań radiowych dla rozgłośni polskich, niemieckich, belgijskich, angielskich, kanadyjskich, meksykańskich i japońskich oraz telewizji w Polsce (m.in. w cyklach „Stereo i w kolorze” oraz „Goście Agnieszki Duczmal”), Francji, Japonii i Meksyku. Nagrała ok. 50 płyt (Polskie Nagrania, ASV, Wergo, ADDA, Canyon Classics, AMF, Europa Musica, Vienna Modern Masters) – m.in. serenady i divertimenta Wolfganga Amadeusa Mozarta (1990) oraz dwanaście symfonii młodzieńczych Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego (1991). W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera. Dla swojej Orkiestry dokonała wielu transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego, Franza Schuberta.
Proponuje publiczności ciekawe projekty koncertowe, łącząc muzykę z baletem czy malarstwem. Współpracuje z Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej i Ogólnokształcącą Szkołą Baletową w Poznaniu. Wyjątkowym projektem w repertuarze artystki i jej Orkiestry są Cztery Pory Roku – Cztery Pory Życia, który prezentuje Cztery pory roku Antonio Vivaldiego i Astora Piazzolli na tle wyjątkowego obrazu autorstwa Mariusza Kałdowskiego. Od wielu lat prowadzi również działalność promującą młodych, utalentowanych polskich muzyków w stałych cyklach koncertowych.
W 1998 Agnieszka Duczmal została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2008 otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
aktualizacja: październik 2009
Deszkiewicz Tadeusz, Agnieszka Duczmal i jej Amadeus, "Polish Culture" 1999 nr 2, s. 52-53
Pianowska Halina, Duczmal Agnieszka, w: Encyklopedia Muzyczna PWM (część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej), t. „cd – suplement”, PWM, Kraków 2001
Arcydzieła na skrzypce i orkiestrę Vol. 1 - Mozart, Brahms - DUX 0462 (2004)
Bacewicz Koncert skrzypcowy nr 1, Koncert na orkiestrę, Kwintet fortepianowy nr 1 ... - Polskie Radio, PRCD 126 (1999)
Bach, Koffler Wariacje Goldbergowskie (album Agnieszka Duczmal vol. 1) - Polskie Radio, PRCD 084 (2004)
Konstanty Andrzej Kulka - Polskie Radio, PRCD 81-83 (2003)
Konstanty Andrzej Kulka - Polskie Radio, PRCD 81-83 (2003)
Konstanty Andrzej Kulka - Polskie Radio, PRCD 81-83 (2003)
Konstanty Andrzej Kulka - Polskie Radio, PRCD 81-83 (2003)
Konstanty Andrzej Kulka - Polskie Radio, PRCD 81-83 (2003)
Konstanty Andrzej Kulka - Polskie Radio, PRCD 81-83 (2003)
Konstanty Andrzej Kulka - Polskie Radio, PRCD 81-83 (2003)
Konstanty Andrzej Kulka - Polskie Radio, PRCD 81-83 (2003)
Szymanowski, Górecki, Bacewicz, Szostakowicz - Amadeus Musical Foundation, AMF - ST-104 (1993)
Tansman, Meyer, Panufnik, Kilar (album Agnieszka Duczmal vol. 2) - Polskie Radio, PRCD 085 (2004)
Vivaldi Koncerty na fagot, smyczki i basso continuo - CD Accord, ACD 056 (1999)