Przejdź do głównej treści

Fiugajski Przemysław

Fiugajski Przemysław

Nawigacja
  • wykonawca

dyrygent, klawesynista i dramaturg; ur. 25 kwietnia 1978, Chełmża. Studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie dyrygenturę w klasie Tomasza Bugaja oraz grę na klawesynie pod kierunkiem Elżbiety Stefańskiej. Swoje umiejętności z zakresu dyrygentury doskonalił podczas mistrzowskich kursów prowadzonych przez Helmutha Rillinga (orkiestra i chór Internationale Bachakademie, Kraków 1998) oraz Jonasa Aleksę (Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Wilno 2001). W 2003 otrzymał Stypendium Twórcze miasta Krakowa, zaś w 2005 stypendium Ministra Kultury, w ramach którego odbył staż asystencki pod kierunkiem Grzegorza Nowaka w kierowanej przez niego Filharmonii Poznańskiej.

Jego zainteresowania dyrygenckie skupiają się na muzyce klasycyzmu (z uwzględnieniem historycznych praktyk wykonawczych) oraz współczesnej. Koncertował z orkiestrami Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Koszalińskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Opery Bałtyckiej, Filharmonii Szczecińskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Zabrzańskiej, z Sinfoniettą oraz Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Śląską Orkiestrą Kameralną, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Kameralnej w Pradze oraz z zespołami wykonującymi muzykę współczesną.

Prowadził wiele prawykonań, występując na międzynarodowych festiwalach: Write & Play (2000), Aksamitna Kurtyna (2000), Międzynarodowe Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich (2001, 2008), Audio Art (2001, 2003), Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk (2012, 2014, 2015). Dwukrotnie wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”: w 2002 poprowadził światowe prawykonanie opery Osvaldasa Balakauskasa La lointaine, zaś w 2004 – prawykonania utworów Wojciecha Ziemowita Zycha i Pawła Mykietyna. Jako dyrygent jest regularnie zapraszany na Paderewski Piano Academy – unikalne kursy mistrzowskie organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, podczas których młodzi pianiści z całego świata pod okiem wybitnych profesorów pracują z orkiestrą symfoniczną nad bardzo szerokim repertuarem koncertowym. We wrześniu 2015 decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Marii Omilanowskiej został powołany do Rady Artystycznej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Od lutego 2016 pełni funkcję kierownika artystycznego Orkiestry.

Od września 2003 pracuje w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie uczestniczył w realizacjach kilkunastu tytułów. Miał okazję współpracować z plejadą wybitnych polskich wokalistów, m. in. z Olgą Pasiecznik, Anną Radziejewską, Jerzym Artyszem, Wojciechem Gierlachem, Arturem Rucińskim. Ważnym obszarem działalności Przemysława Fiugajskiego w WOK jest regularna współpraca z orkiestrą instrumentów dawnych Musicae Antique Collegium Varsoviense, z którą z dużym powodzeniem wykonuje koncertowy repertuar klasyczny i wczesnoromantyczny. Jego koncerty z tą orkiestrą były transmitowane na falach Programu Drugiego Polskiego Radia.

W 2006 dokonał rejestracji I Symfonii Wojciecha Ziemowita Zy­cha (z Polską Orkiestrą Radiową) dla Polskiego Radia, w 2007 dla Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego nagrał Ładnienie Pawła Mykietyna, z Jerzym Artyszem jako solistą (płyta z tym utworem, opublikowana rok później, otrzymała dwie nagrody „Fryderyk 2009”). Jego płyta z muzyką symfoniczną Wojciecha Ziemowita Zycha, nagrana z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku dla wytwórni Dux, zdobyła w 2010 nagrodę Supersonic, przyznawaną przez wychodzące w Luksemburgu pismo „Pizzicato”. Także dla wytwórni Dux nagrał ze Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą i Chórem Filharmonii Śląskiej w Katowicach utwory na płyty monograficzne kompozytorów: Michała Dobrzyńskiego (2012) i Agnieszki Stulgińskiej (2013).

Przemysław Fiugajski jest również autorem dramatów. Jego debiutanckie Wariacje bernhardowskie zwyciężyły w konkursie zorganizowanym w ramach festiwalu EuroDrama we Wrocławiu (2004) i weszły na afisz Teatru Polskiego we Wrocławiu, a później Teatru Powszechnego w Warszawie i Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Opera kameralna Dariusza Przybylskiego Głosy z wody z librettem Przemysława Fiugajskiego znalazła się w 2010 w finale konkursu kompozytorskiego Berliner Opernpreis (premiera w Warszawskiej Operze Kameralnej w listopadzie 2014). Podczas festiwalu „Warszawska Jesień” w 2012 swoją premierę miał jego monodram Księżycowy Pierrot z muzyką Macieja Jabłońskiego (powtórzony w 2013 w Krakowie w ramach festiwalu AudioArt).

aktualizacja: marzec 2016 (ac)

Oficjalna strona artysty: www.fiugajski.com 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry