Przejdź do głównej treści

Gajecka-Antosiewicz Aleksandra

Gajecka-Antosiewicz Aleksandra

Nawigacja
  • wykonawca

klawesynistka i pianistka, ur. 23 grudnia 1974, Bytom. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie klawesynu Ewy Piaseckiej (1999) oraz w klasie fortepianu Marka Drewnowskiego (2000). Wiedzę w zakresie współczesnej muzyki klawesynowej pogłębiła podczas studiów na Uniwersytecie „Mozarteum” w Salzburgu pod kierunkiem wybitnej klawesynistki Elżbiety Chojnackiej (2001-2003), która uznała Gajecką-Antosiewicz za swoją następczynię (jest ona również spadkobierczynią Artystki, która przekazała jej klawesyn A. Sidey’a oraz wszystkie nuty). W latach 2011-2014 odbyła studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W roku 2015 uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka (temat rozprawy: Aspekty techniczno-wyrazowe w wybranych utworach klawesynowych współczesnych kompozytorów polskich, promotor prof. Ewa Piasecka. Swoją grę doskonaliła podczas kursów mistrzowskich, pracując z takimi artystami, jak: Elżbieta Stefańska, Leszek Kędracki, Czesław Stańczyk, Colin Tilney, Mark Kroll i Ketil Haugsand.

Była stypendystką międzynarodowych szkół i festiwali w Polsce, Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii (Dartington International Summer School (Wielka Brytania), „Strings meeting” (Heek, Niemcy), Ringve Museum International Summer Course in Early Music (Trondheim, Norwegia) oraz Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi). Jest laureatką V Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego im. Józefa Hofmanna i Ignacego Jana Paderewskiego w Nałęczowie (nagroda specjalna – cykl koncertów we Francji) oraz nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznanej przez Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry (2013).

Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą: we Francji, Anglii, Norwegii, Austrii, Słowacji i Holandii, mając w repertuarze szereg dzieł muzyki dawnej i najnowszej, w tym utwory skomponowane specjalnie dla niej (Z. Krauzego, B. K. Przybylskiego, A. Zagajewskiego, R. Gabrysia, S. Czarneckiego, T. Kamieniaka, M. T. Łukaszewskiego i A. Szopy). Występowała podczas koncertów zorganizowanych m.in. przez Filharmonię Śląską, Stowarzyszenie Artystów Muzyków Polskich w Paryżu, NOSPR – Katowice, ZKP, Fundację „Młoda Muzyka Śląska", w audycjach radiowych, podczas konferencji naukowych i warsztatów klawesynowych.

Do ważniejszych wydarzeń w życiu artystycznym artystki należał udział w koncercie "Hommage à Wanda Landowska" w Bibliotece Polskiej w Paryżu (2009) oraz w koncercie "Nowa przestrzeń dla muzyki" na otwarcie odnowionej siedziby Filharmonii Śląskiej w Katowicach (2014). Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak Jerzy Maksymiuk, Marek Moś, Jerzy Swoboda, Rober Kabara, Massimiliano Caldi, Krzysztof Urbański i Szymon Bywalec.

Od 1993 roku z siostrą Hanną Balcerzak tworzy duet fortepianowy i klawesynowy.

Jest członkinią Śląskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Towarzystwa im. Mariana Sawy. W marcu 2018, w Pałacu w Rybnej, założyła Centrum Współczesnej Muzyki Klawesynowej im. Elżbiety Chojnackiej.

Oprócz działalności koncertowej od 1999 roku zajmuje się pracą pedagogiczną. Jest nauczycielem gry na fortepianie i klawesynie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu; od 2011 prowadzi wykłady z wykonawstwa muzyki współczesnej w Akademii Muzycznej w Łodzi. Zapraszana jest również jako juror konkursów klawesynowych.

Jest autorką artykułów na temat współczesnej muzyki klawesynowej (m.in. Twórczość klawesynowa Mariana Sawy, "Musica Sacra Nova", nr 5/2011, Utwory klawesynowe Pawła Szymańskiego, „Notes muzyczny” 2016).

W dorobku fonograficznym klawesynistki znajdują się płyty: Cztery pory roku Antonia Vivaldiego z solistką Anną Rechlewicz (2007), Utwory klawesynowe Mariana Sawy (2011), Muzeum Muzycznie z miniaturami klawesynowymi F. Couperina, J. Ph. Rameau i  L.C. Daquina (2014), płyta doktorska z utworami na klawesyn współczesnych kompozytorów polskich (2014), a także nagrania archiwalne sesji „Musica Moderna” Akademii Muzycznej w Łodzi, polskich rozgłośni radiowych i telewizyjnych, NOSPR w Katowicach.

Strona internetowa artystki: https://www.aleksandragajecka-antosiewicz.com/    

aktualizacja: 2015 (ac), 2019 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry