Przejdź do głównej treści

Gębski Andrzej

Gębski Andrzej

Nawigacja
  • wykonawca
skrzypek, kameralista i pedagog; ur. 8 maja 1972, Warszawa. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. Studiował grę na skrzypcach w klasie Mirosława Ławrynowicza w Akademii Muzycznej w Warszawie, którą ukończył uzyskując dyplom z wynikiem celującym. Swoje umiejętności doskonalił na mistrzowskich kursach muzycznych pod kierunkiem Wolfganga Marschnera, Kurta Levina, Krystyny Makowskiej i Andrzeja Wróbla (kameralistyka).
Jest laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (1997), II Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (1998) oraz XI Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzycznej im. Pierra Lantiera w Paryżu (1999).
Andrzej Gębski działalność koncertową rozpoczął jeszcze w trakcie studiów – od 1993 był skrzypkiem Warszawskiej Orkiestry Kameralnej kierowanej przez Mirosława Ławrynowicza. Od 1997 jest członkiem Zespołu Kameralistów Camerata Vistula, prowadzonego przez Andrzeja Wróbla (od 2002 pierwszym skrzypkiem).
Jako solista i kameralista występował na wielu koncertach oraz festiwalach muzycznych, m.in. podczas Warszawskich Spotkań Muzycznych, festiwali „Muzyka Staropolska w Zabytkach Warszawy”, Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie, I Sympozjum Kompozytorskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie, Festiwalu Muzycznego w Łańcucie, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Warszawie, Festiwalu Eurosilesia we Wrocławiu, Festiwalu Muzycznego w Hinterzarten, Międzynarodowego Kongresu E.S.T.A. w Budapeszcie, Międzynarodowych Dni Kultury Polskiej w Turkmenistanie.
Jako solista koncertował z takimi orkiestrami, jak Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej.
Andrzej Gębski jest propagatorem muzyki polskiej, dokonał wielu prawykonań i nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej utworów skrzypcowych współczesnych kompozytorów polskich (m.in. Romualda Twardowskiego i Benedykta Konowalskiego), a także nagrał 10 płyt kompaktowych z muzyką polską (głównie dla wydawnictwa Acte Préalable), które są premierami fonograficznymi.
Od 1998 artysta zajmuje się działalnością pedagogiczną – wykłada w Akademii Muzycznej w Warszawie, od 2003 na stanowisku doktora. Jednocześnie od 2000 prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Od 2002 kieruje także orkiestrą smyczkową tej szkoły – Warszawską Orkiestrą Smyczkową im. Zenona Brzewskiego, z którą koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Akademii Muzycznej w Warszawie, sali UNESCO w Paryżu oraz dokonał nagrań wszystkich utworów na orkiestrę smyczkową Romualda Twardowskiego. Ponadto prowadzi klasę skrzypiec podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie, Akademii Smyczkowej w Goch w Niemczech oraz warsztatów muzycznych „Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci”, skupiających najzdolniejszą młodzież muzyczną kraju.

aktualizacja: czerwiec 2008
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry