organista i pedagog; ur. 16 stycznia 1935, Chełmno. W latach 1956-61 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie: grę na organach w klasie Bronisława Rutkowskiego, grę na fortepianie pod kierunkiem Ludwika Stefańskiego oraz harmonię i kontrapunkt u Artura Malawskiego. W latach 1961-64 pracował w redakcji muzycznej Polskiego Radia w Krakowie.
W 1961 otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi, a w 1962 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie. Od tej pory prowadzi ożywioną działalność koncertową – występował w wiekszości krajów europejskich, a także na Gran Canarii, w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie, na Syberii, w Turcji, Kanadzie, Stanach Zjenoczonych i Meksyku. Do najbardziej znaczących występów w jego karierze artystycznej należą recitale w Royal Festival Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, De Doelen w Rotterdamie, Gewandhaus w Lipsku, Schauspielhaus w Berlinie, Victoria Hall w Genewie, Crystal Cathedral w Kalifornii oraz w Katedrze w Strasburgu (na zaproszenie Parlamentu Europejskiego). Koncertował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w kraju i za granicą oraz nagrywał dla wielu rozgłośni europejskich. Występował także w programach telewizyjnych w Polsce, Rumunii i Stanach Zjednoczonych. Ma w dorobku 26 płyt (EMI, Electrola, Harmonia Mundi, Aulos, CD Accord, Teldec, DUX, Polskie Nagrania, Veriton, Studio S Production).
Jest zapraszany do udziału w pracach jury konkursów organowych w Avila, Berlinie, Budapeszcie, Chartres, Gelsenkirchen, Genewie, Lahti, Linzu, Lubece, Monachium, Norymberdze, Paisley, Pradze, Rzymie i Speyer.
Joachim Grubich prowadzi działalność pedagogiczną, którą rozpoczął w 1964 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, gdzie w 1969 uzyskał stopień docenta. W 1970 objął klasę organów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Obecnie jest profesorem akademii muzycznych: w Warszawie i Krakowie. Był też gościnnie profesorem w Seulu w Korei Południowej.
Uczestniczył w pracach przy odbudowie organów w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie oraz w budowie nowych organów w Akademii Muzycznej i Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. otrzymał Złotą Muzę Polskich Nagrań, Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodę Artystyczną miasta Krakowa, nagrodę Akademii Fonograficznej „Fryderyk 2004”, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), Order Papieski „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2007 otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie.
aktualizacja: maj 2009
Kontakt
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel./fax: (+48 12) 633 30 70
tel. komórkowy: (+48) 501 37 87 92
Erhardt Ludwik, Grubich Joachim, w: Encyklopedia Muzyczna PWM (część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej), t. „efg”, PWM, Kraków 1987
Lampart Zbigniew, Organy w chmurach. Rozmowy z Joachimem Grubichem, PWM, Kraków 2002