Przejdź do głównej treści

Haufa Jakub

Haufa Jakub

Nawigacja
  • wykonawca

skrzypek; ur. 1 września 1980, Poznań. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Jadwigi Kaliszewskiej (2003). Swoją grę doskonalił również u Charlesa Tregera, Manfreda Scherzera, Mariny Jaszwili, Krzysztofa Węgrzyna, Wandy Wiłkomirskiej, Toru Yasunagi, Alessandra Cappone i Vadima Repina. W 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. W 2021 Prezydent RP nadał mu tytuł profesora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych.

Brał udział w krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych należą: II nagroda w Ogólnolnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie (1999), II nagroda w VI Ogólnopolskim Konkursie Skrzypków im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (1999), wyróżnienie w XII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2001).

Był oficjalnym komentatorem TVP Kultura podczas XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2016).

Artysta został stypendystą Rady Miasta Poznania (2001), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000–2003) oraz laureatem VI edycji Programu Stypendialnego „Młoda Polska” (2009).

Od 2003 roku Jakub Haufa jest I koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą koncertuje na całym świecie, realizując nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Występował jako solista z tak znakomitymi artystami, jak Krzysztof Penderecki, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Jan Krenz, Grzegorz Nowak, Jean-Jacques Kantorow, Marc Minkowski, Nigel Kennedy, Michael Nyman (muzyka do filmu Jestem) oraz Jarosław Śmietana. W roli solisty brał udział również w festiwalach La Folle Journee, La Roque d’Antheron i Baltic Sea Festival.

Wielokrotnie prowadził Polską Orkiestrę Kameralną / Sinfonia Varsovia jako koncertmistrz od pulpitu podczas koncertów i nagrań, m.in. z takimi muzykami, jak Nigel Kennedy, Vadim Repin, Albrecht Mayer, Sir James Galway, Gabor Boldoczki, Siergiej Nakariakow, Borys Berezowski, Ryu Goto.

W 2006 roku została wydana przez EMI płyta DVD Live at the Citadelle prezentująca koncert Polskiej Orkiestry Kameralnej w Carcassonne we Francji, na którym Jakub Haufa wystąpił jako solista, grając z Nigelem Kennedym Koncert C-dur na dwoje skrzypiec Antonia Vivaldiego. Nagranie z tego koncertu było emitowane przez telewizję MEZZO. W 2006 roku wytwórnia Deutsche Grammophon opublikowała płytę oboisty Albrechta Mayera z Sinfonią Varsovią (w 2007 roku również DVD) pod tytułem New Seasons – Jakub Haufa wystąpił na niej jako koncertmistrz i solista. W 2012 przy współpracy Programu II Polskiego Radia oraz wytwórni CD Accord ukazała się jego płyta z Sonatami Straussa i Szostakowicza oraz premierowym nagraniem Ciaccony Krzysztofa Pendereckiego w wersji na skrzypce i altówkę. W 2016 roku w roli solisty dokonał premierowego nagrania wersji na skrzypce i wiolonczelę Concerto doppio Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Album z tym utworem został nominowany do nagrody "Fryderyk" (2018). Płyta Perfekcjonista z dokonanym przez Haufę nagraniem Koncertu skrzypcowego Andrzeja Panufnika wspólnie z Sinfonią Varsovią pod batutą Jerzego Maksymiuka otrzymała nagrodę "Fryderyk" w 2022 w kategorii Muzyka Koncertująca.

Jako koncertmistrz gościnny współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Tenerife Symphony Orchestra, Euskadi Orquesta w San Sebastian, Malta Philharmonic, KBS Symphony Orchestra w Seulu.

Jako solista i kameralista grał z takimi muzykami, jak Daniel Hope (podczas Schleswig-Holstein Musik Festival), Radovan Vlatkovic (podczas Seoul International Music Festival).

Od 2012 roku nieprzerwanie jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia: w ramach tego projektu edukacyjnego prowadzi zajęcia poświęcone doskonaleniu gry orkiestrowej studentów i absolwentów polskich uczelni muzycznych.

Od 2003 roku pracuje w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi klasę skrzypiec i klasę studiów orkiestrowych w Akademii, będąc zarazem kierownikiem i inicjatorem powstałej w roku 2020 Katedry Muzyki Orkiestrowej. Ponadto pełni funkcję profesora na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (od 2021). Absolwenci prowadzonych przez niego klas skrzypiec są laureatami ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, muzykami znanych orkiestr w kraju i za granicą. Do grona jego uczniów należą m.in. Maja Syrnicka (zastępca I koncertmistrza orkiestry Teatru w Oldenburgu), Sandra Haniszewska (I koncertmistrz Teatru Wielkiego w Poznaniu), Dorota Warcaba-Cieślińska (NOSPR).

Został uhonorowany Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę (2016), Nagrodą Rektora poznańskiej Akademii Muzycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne (2020).

Gra na kopii skrzypiec Antonia Stradivariego ex-Heifetz „Dolphin” z 1714 wykonanych przez Stephana von Baehra.

aktualizacja: 2013 (ai), 2022 (wa)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry