sopran; ur. 23 lutego 1973, Poznań. Jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu Ewy Wdowickiej Akademii Muzycznej w Poznaniu, którą ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w 1998. Swoje umiejętności doskonaliła podczas wielu kursów wokalnych prowadzonych przez takich artystów, jak Helena Łazarska, Leopold Spitzer, Jerzy Marchwiński, Ewa Podleś, Sylwia Geszta i Ryszard Karczykowski. W 2011 otrzymała tytuł doktora sztuki (UMFC w Warszawie), a w 2014 tytuł doktora habilitowanego (UMFC w Warszawie).
Została laureatką III nagrody oraz specjalnej Nagrody Mozartowskiej na VI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu (1995), Grand Prix i Złotego Medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Marii Callas w Atenach (1999), Konkursu Finalistów Międzynarodowych Konkursów Wokalnych „Orfeo” w Hanowerze (2000). W 1998 zdobyła Bursztynowy Pierścień za rolę Konstancji w Uprowadzeniu z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta, w 2001 – Medal Młodej Sztuki za osiągnięcia na scenach operowych, w 2004 – Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego. W 1995 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, zaś w 1998 Stypendium dla Młodych Twórców Poznańskiego Środowiska Artystycznego, przyznawaną przez Kapitułę Nagrody Artystycznej miasta Poznania.
Iwona Hossa na scenie zadebiutowała w 1996 partią Violetty w Traviacie Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W latach 1997-2001 i 2008-2011 pełniła stanowisko solistki poznańskiego Teatru. Współpracuje również z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie (od 2000) i z wieloma innymi teatrami operowymi.
Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak David Lloyd-Jones, David Agler, Maurizio Benini, Andrzej Boreyko, Charles Dutoit, Gustavo Dudamel, Lawrence Foster, Valery Giergiev, John Neschling, Gabriel Chmura, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Jacek Kaspszyk, Jerzy Masymiuk, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Stanisław Skrowaczewski, Antoni Wit. Brała udziału w Festiwalu Operowym w Bydgoszczy, Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, Festiwalu Sacrum Profanum, festiwalu operowym w Carcassonne we Francji, Wexford Opera Festival w Irlandii, Festiwalu Rossiniego w Pesaro we Włoszech.
Artystka zdobyła uznanie krytyki za wykonanie takich partii operowych, jak Zuzanna w Weselu Figara i Konstancja w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta, Hanna w Strasznym dworze i Zuzia w Verbum nobile Stanisława Moniuszki, Rozyna w Cyruliku sewilskim Gioacchino Rossiniego, Violetta w Traviacie i Gilda Rigoletto Verdiego, Norina w Don Pasquale i partia tytułowa w Łucji z Lammermoor Gaetano Donizettiego, Eudoksja w Żydówce Jaquesa Halevy’ego. Dokonała wielu prawykonań utworów polskiej muzyki współczesnej, m.in. Wojciecha Kilara, Jerzego Maksymiuka, Marka Jasińskiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Pawła Serafińskiego. W repertuarze artystki znajduje się ponad 100 partii oratoryjno – kantatowych obejmujących muzykę od doby baroku (Bach, Handel, Vivaldi) do współczesności (Penderecki, Kilar, Górecki). Posiada także bogaty repertuar pieśni. Iwona Hossa od 2002 roku aż do śmierci kompozytora w 2020 roku współpracowałą z prof. Krzysztofem Pendereckim i posiada w swym repertuarze wszystkie jego dzieła wokalno – instrumentalne.
Dokonała licznych nagrań płytowych, w tym wydany przez wytwórnię fonograficzną EMI CD ze Strasznym dworem, nagrała dla Naxos Stabat Mater K. Szymanowskiego (album nominowany do Grammy Awards w 2008), Utrenię K. Pendereckiego (płyta nominowana do Grammy Awards w 2009). W 2011 jej solowa płyta Hossa & Meisinger sings Karłowicz and Faurè otrzymała nominację do nagrody PAF "Fryderyk". W 2012 dokonała kolejnych nagrań płytowych z dziełami Krzysztofa Pendereckiego: Passio et Mors Domini Nostri jesu Christi Secundum Lucam (CD i DVD), VII Symphony – Seven Gates of Jerusalem (CD) oraz VIII Symphony Lieder der Vergänglichkeit (CD). W 2013 nagrała m.in. VIII Symfonię Krzysztofa Pendereckiego Lieder der Vergänglichkeit. Pięciopłytowe wydawnictwo Krzysztof Penderecki: The Complete Symphonies pod dyrekcją kompozytora otrzymało w 2014 roku prestiżową International Classical Music Awards w kategorii "Muzyka Współczesna".
Wzięła udział w nakręconym przez BBC programie Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz, który został uhonorowany Międzynarodową Nagrodą Emmy 2005 w kategorii „najlepszy program poświęcony sztuce”.
Przez 10 lat prowadziła klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.
W 2015 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. W 2016 otrzymała Odznaka honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego przyznaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzatę Omilanowską. W 2019 roku otrzymała Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
aktualizacja: 2008, 2010 (mk), 2018, 2020 (wa)