Skip to main content

Jarmołowicz Bogdan

Jarmołowicz Bogdan

Nawigacja
  • Kompozytor, Wykonawca
dyrygent, kompozytor, pianista; ur. 2 listopada 1951, Olsztyn.
Wykształcenie dyrygenckie zdobył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie Witolda Krzemieńskiego (1976), zaś w roku następnym ukończył klasę kompozycji Floriana Dąbrowskiego. Został finalistą Konkursu Młodych Dyrygentów w Besançon (1980 r., Francja).
W okresie studiów założył zespół jazzowy Warsztat, z którym zdobył szereg nagród na festiwalach Jazz nad Odrą jako wykonawca i kompozytor (I nagroda za kompozycję, II nagroda w kategorii instrumentalistów, III i IV nagrody zespołowe). Został również laureatem III nagrody Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, otrzymał nagrodę specjalną na festiwalu Złota Tarka w Warszawie.
Jego różnorodne zainteresowania muzyczne obejmują również muzykę musicalową, popularną, utwory kompozytorów współczesnych. W latach 80. i 90. koncertował w Europie Zachodniej, pełniąc funkcje dyrygenta i generalnego dyrektora muzycznego amerykańsko-niemieckich produkcji znanych musicali, między innymi Cabaret, West Side Story i Phantom of the Opera. Współpracował również z Das Sinfonie Orchester Berlin i z orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu. W 1992 r. Bohdan Jarmołowicz objął stanowisko dyrektora Państwowej Orkiestry Kameralnej i Teatru Impresaryjnego w Słupsku, przekształconych w 2005 r. w Polską Filharmonię Sinfonia Baltica, i nieprzerwanie sprawuje je do dziś.
Orkiestra Sinfonia Baltica i maestro Jarmołowicz występowali z wieloma znanymi solistami, w tym z Krzysztofem Jakowiczem, Konstantym Andrzejem Kulką, Piotrem Palecznym, Romanem Jabłońskim, Reginą Smendzianką, Wandą Wiłkomirską, Beatą Bilińską, Stanisławem Drzewieckim, Agatą Szymczewską, Rafałem Blechaczem, Diną Yoffe, Katherine DeJongh, Gregiem Banaszakiem, Vadimem Brodskim, Richardem Galliano, Philippem Giusiano, Cyprienem Katsarisem, Kevinem Kennerem, Giennadijem Woskresienskim, Grigoriyem Zhyslinem. Bohdan Jarmołowicz zainicjował koncert gwiazd polskiej wiolinistyki „Violin Summit” z udziałem K. A. Kulki, K. Dudy, M. Urbaniaka, K. Dębskiego, który zdobył Pomorską Nagrodę Artystyczną „Gryf 2003” w kategorii Wydarzenie Artystyczne.
W dokonaniach artystycznych Jarmołowicza znajduje się wiele prawykonań utworów kompozytorów współczesnych, m. in. Krzesimira Dębskiego, Norberta Mateusza Kuźnika, Piotra Mossa, Mikołaja Hertla, Bogusława Schaeffera. Podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" 1991 jako jeden z czterech dyrygentów brał udział w europejskiej prapremierze kompozycji George'a Crumba The Star Child. W 1998 r. na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku Jarmołowicz kierował pierwszym wykonaniem Koncertu fortepianowego Krzesimira Dębskiego.
Ma w swoim dorobku uczestnictwo w realizacji wielu nagrań z udziałem orkiestr pod jego kierunkiem, wykonujących kompozycje oraz autorskie aranżacje Jarmołowicza, w tym Beatles Symphony ze skrzypkiem Vadimem Brodskim, Musicale, musicale z orkiestrą Filharmonii Narodowej. Wziął udział w nagraniu muzyki do amerykańskiego filmu Stalin z Robertem Duvallem w roli głównej. Wraz orkiestrą Sinfonia Baltica nagrał łącznie 27 płyt kompaktowych, w tym dla wytwórni DUX, Centaur Records. Z tą orkiestrą i amerykańskim saksofonistą Gregiem Banaszakiem nagrał pierwszą w świecie płytę z rzadko wykonywanymi kompozycjami na saksofon i orkiestrę kameralną autorstwa S. Rachmaninowa, A. Głazunowa, H. Villa-Lobosa, J. Iberta. Obecny także na tej płycie Koncert P. M. Duboisa jest pierwszym takiego rodzaju nagraniem tego utworu na świecie. Płyta została nagrana w 1998 r. dla amerykańskiej wytwórni Centaur Records i uzyskała nominację do prestiżowej nagrody amerykańskiego przemysłu muzycznego Grammy 1998. W roku 2008 Filharmonia „Sinfonia Baltica” wydała pierwszą w swoim dorobku płytę DVD z Requiem d-moll W. A. Mozarta, nagraną przez solistów, słupską orkiestrę i Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod batutą Jarmołowicza podczas nocnego koncertu w Gdańsku w rocznicę śmierci wielkiego kompozytora.
Bohdan Jarmołowicz został uhonorowany wieloma nagrodami artystycznymi i państwowymi: medal Za zasługi dla Miasta Słupska (1983), Srebrny Krzyż Zasługi (1997), Złoty Krzyż Zasługi (2000), nagroda Radia Koszalin Sukces 2000, Pomorska Nagroda Artystyczna „Gryf” (2002, 2003) przyznawana przez Wojewodę i Marszałka Województwa Pomorskiego oraz wyróżnienie przyznawane przez dziennikarzy Radia Gdańsk Osobowość Radiowa Roku. W 2006 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu Nagrodę Specjalną za zasługi dla kultury polskiej oraz dyplom za wspieranie szkolnictwa artystycznego.

 
aktualizacja: październik 2015 (wa)
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry