Przejdź do głównej treści

Jeliński Wojciech

Jeliński Wojciech

Fot.:Studio Trakcja
Nawigacja
  • wykonawca

puzonista; ur. 9 grudnia 1989, Poznań. Naukę gry na puzonie rozpoczął w 2002 roku w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza, którą ukończył z oceną celującą w 2008 roku w klasie Stefana Śliwy. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie Macieja Łakomego (studia ukończone z wyróżnieniem). Ukończył również prestiżową uczelnię Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie w klasie profesora Christharda Gösslinga. W latach 2016-2018 był stypendystą Akademie der Berliner Philharmoniker. Grę na puzonie doskonalił podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez takich pedagogów i solistów, jak m.in.: James Miller, Zoltan Kiss, Kenneth Hanlon, Jonas Bylund, Elliot Chasanov, Johann Plietzsch, Dietmar Küblböck, Melvyn Poore, Zdzisław Stolarczyk, Maciej Pietraszko, Andrzej Sienkiewicz. W 2021 roku nadano mu stopień doktora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Otrzymał stypendium artystyczne Miasta Poznania (2016), stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2022), stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2023).

Jest laureatem szeregu konkursów wykonawczych, m.in. zdobył III nagrodę w kategorii "puzon" na II Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach (2010) i II nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Festiwalu Instrumentów Dętych "Etiuda" w Szczecinie (2011), a także otrzymał wyróżnienia w II grupie na XIII Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Poznaniu (2005), na IV Międzynarodowym Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych w Mielcu (2005), na VII Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych "Etiuda" w Szczecinie (2009), na IX Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2012) i na International Interpretative Wind Instruments Competition w Brnie (2013). Był także półfinalistą Ogólnopolskiego Festiwalu Puzonowego w Warszawie (dwukrotnie, w latach 2006 i 2009) oraz V Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2011), a także ćwierćfinalistą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium (2015).

Artysta specjalizuje się w wykonywaniu muzyki XX i XXI wieku. Utwory przeznaczone na puzon prezentował podczas różnych festiwali ogólnopolskich i międzynarodowych oraz koncertów kompozytorskich, organizowanych w kraju (m.in. w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie", Europejskiego Forum Fletowego: Kultura na rzecz integracji Polska Islandia Norwegia) i za granicą (w Pradze i Brnie podczas koncertów finałowych konkursu dla młodych kompozytorów europejskich "Gramodeska", na Międzynarodowym Festiwalu "Marathon V" w Wiedniu, podczas koncertów w Hochschule für Musik "Hanns Eisler" w Berlinie oraz w Hoschschule für Musik und Theater w Rostocku, w ramach projektu "Zooming: Ireland" w Dublinie oraz "Zooming: Luxembourg" w Luksemburgu, a także podczas "Estonian Music Days" w Tallinie). Występował także w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (Koncert Laureatów IX Konkursu Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców) oraz w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Witold Szalonek in memoriam). Wykonuje także muzykę „na żywo” do animacji i filmów wraz z zespołem ANIMATIC, m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator".

Jest pierwszym puzonistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego (od 2019); współpracuje też z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Gra w zespołach Sepia Ensemble, TromboSphere Poland, Polish Brass Trio. Jest jednym z założycieli kwartetu puzonowego TrombQuartet oraz pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Tromboholizm – Poznań Trombone Music Festival. Prawykonuje utwory współczesnych kompozytorów, m.in. Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Artura Kroschla, Zbigniewa Kozuba. Mimo młodego wieku na swoim koncie ma już kilka wydań płytowych i wykonań utworów jako solista z orkiestrą, m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Tutta Forza z Gdańska pod batutą Rafała Kłoczko, Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego z Poznania czy Norddeutsche Philharmonie Rostock pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego.

Dr Wojciech Jeliński pełni funkcję adiunkta w Katedrze Instrumentów Dętych Blaszanych w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

 

aktualizacja: 2018 (Agnieszka Cieślak), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

Strona internetowa artysty: https://wojciechjelinski.com/ 

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry