Przejdź do głównej treści

Kabara Robert

Kabara Robert

Nawigacja
  • Wykonawca

skrzypek, altowiolista, dyrygent i pedagog; ur. 12 stycznia 1964, Przemyśl. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, gdzie studiował w klasie skrzypiec Eugenii Umińskiej i Kaji Danczowskiej. Swój warsztat doskonalił pod kierunkiem m.in. André Gertlera, Yehudi Menuhina i Grigorija Zhislina.

W 2011 roku nadano mu stopień doktora habilitowanego. W 2012 roku ukończył ekskluzywne studia dyrygenckie pod okiem maestro Jerzego Maksymiuka.

Jest laureatem wielu nagród na konkursach, m.in. I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie w Adelajdzie, III nagrody i wielu nagród pozaregulaminowych (m.in. Nagrody im. Henryka Szerynga oraz tytułu dla najlepszego Polaka) podczas IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, nagrody specjalnej na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Zina Francescatiego w Marsylii.

Stale koncertuje w kraju i poza jego granicami. Występował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach, Azji i Australii. Był gościem takich estrad, jak Berlińska Filharmonia, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro la Scala w Mediolanie, Toranomon Hall w Tokio, Auditorio Nacional w Madrycie. Współpracuje z najwybitniejszymi wykonawcami, co owocuje wspólnymi z nimi występami kameralnymi. W 2009 roku został wybrany przez włodarzy Krakowa jako polski reprezentant w World Orchestra for Peace – wieloetnicznej i wielowyznaniowej grupy znakomitych muzyków z ponad 70 wiodących orkiestr z 40 krajów świata.

Występuje również jako altowiolista, grając m.in. w duecie z takimi znanymi skrzypkami, jak Maxim Vengerov i Agata Szymczewska.

Współpracował z wybitnymi dyrygentami, grając pod batutą J. Maksymiuka, K. Pendereckiego, J. Kaspszyka, A. Wita, J. Axelrodem, G. Chmurą, L. Fosterem, C. Eschenbachem.

Robert Kabara jako dyrygent koncertuje w kraju i za granicą z orkiestrami i solistami z artystami tej miary, co Heinz Holliger, Maxim Vengerov, Alena Baeva, Soyoung Yoon, Janem Lisieckim.

Muzyka polska zajmuje szczególne miejsce w jego repertuarze, szczególnie utwory Henryka Wieniawskiego, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Panufnika.

Zrealizował jako solista dziesiątki nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych, wyróżnianych przez krytykę i przemysł muzyczny (m.in. Nagroda Fryderyk ’98 za nagranie Czterech pór roku Antonia Vivaldiego). Wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach jako pierwszy nagrał II Koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz, dla sieci telewizyjnej ARTE dokonał rejestracji I Koncertu skrzypcowego fis-moll Henryka Wieniawskiego, z Jonem Axelrodem w roli dyrygenta i orkiestrą Sinfonietta Cracovia. Nagrody Diapason d’Or i Diapason HD d’Or we Francji otrzymało jego nagranie dla holenderskiej firmy Channel Classics I Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego z Sinfoniettą Cracovia pod batutą kompozytora. Dla francuskiej firmy Arion Robert Kabara zarejestrował monograficzną płytę z utworami Witolda Lutosławskiego, a także Andrzeja Panufnika (DUX).

Robert Kabara był pierwszym koncertmistrzem w stworzonej przez Krystiana Zimermana Polish Festival Orchestra, z którą odbył światowe tournée, koncertując w najważniejszych salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych. W latach 1994-2014 był dyrektorem artystycznym orkiestry kameralnej Sinfonietta Cracovia (jako pierwszy w historii zespołu), którą prowadził w potrójnej roli: dyrygenta, koncertmistrza i solisty. W latach 2013-2020 pełnił funkcję pierwszego dyrygenta Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Kierując tymi zespołami sięgał po zróżnicowany repertuar i wykreował dziesiątki projektów koncertowych, a także autorskich cykli, m.in. „La Musica da Camera", „Grand Virtuoso", „Czysta Forma", „Wieniawski Avantgarde", „Via d’Canzona", Cross-art Festival „Russia con Passione".

Prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną – pełni funkcję profesora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz adiunkta Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest cenionym wykładowcą, promotorem i recenzentem prac doktorskich i habilitacyjnych. Bierze udział w pracach jury prestiżowych konkursów skrzypcowych; w 2016 roku był jurorem XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Za swoją działalność uhonorowany został srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005), odznaczeniem Honoris Gratia, które otrzymał z rąk prezydenta Miasta Krakowa podczas uroczystych obchodów XV-lecia działalności Sinfonietty Cracovia, Srebrnym Krzyżem Zasługi „za zasługi w działalności na rzecz rozwoju oraz promocji kultury” (2014).

aktualizacja: 2006, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2023 (Wiktoria Antonczyk)

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry