śpiewaczka (sopran); ur. 15 maja 1963, Nowy Targ. Studiowała w klasie śpiewu Heleny Łazarskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom w 1988).
Jest laureatką krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych: w 1986 otrzymała II nagrodę na Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, w 1987 – I nagrodę na Konkursie Wokalnym im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, w 1988 – II nagrodę na Konkursie Wokalnym im. Antonína Dvořáka w Karlovych Várach oraz nagrodę specjaną Elly Ameling na Konkursie Wokalnym w s’Hertogenbosch w Holandii.
Zofia Kilanowicz od 1990 występowała w Warszawskiej Operze Kameralnej – debiutowała na jej scenie w singspielu O powinności pierwszego przykazania oraz partią Konstancji w Uprowadzeniu z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta. Również w 1990 zadebiutowała w Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli, jako Pierwsza Dama, w Czarodziejskim flecie Mozarta.
Repertuar operowy artystki, prócz wymienionych, obejmował m.in. Koronację Poppei oraz Il combattimento di Tancredi et Clorinda Claudio Monteverdiego, Łaskawość Tytusa Mozarta, Il trionfo dell amore Domenico Scarlattiego, Cesarza Atlantydy Viktora Ullmanna, Fidelia Ludwiga van Beethovena i Króla Rogera Karola Szymanowskiego. Ponadto występowała w teatrach operowych w Brukseli, Liège, Paryżu i Salzburgu.
Zofia Kilanowicz jest cenioną wykonawczynią repertuaru oratoryjno-kantatowego, z którym występowała w Polsce (m.in. podczas „Wratislavii Cantans”), wielu krajach Europy (brała udział w tak znanych festiwalach, jak: Salzburger Mozartwoche, Wiener Festwochen, Holland Festival, Schleswig-Holstein Festival, Internationale Musikfestwoche Luzern), w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. Śpiewa dzieła od baroku po utwory współczesne, w tym kompozycje Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Piotra Perkowskiego, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Witolda Lutosławskiego, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Benjamina Brittena, Georga Friedricha Haendla, Josepha Haydna, Gustawa Mahlera, Mozarta. Koncertowała pod dyrekcją m.in. Helmutha Rillinga, Sylvaina Cambrelinga, Yehudi Menuhina, Witolda Lutosławskiego, Kazimierza Korda, Tadeusza Strugały, Jacka Kaspszyka i Antoniego Wita.
Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia i firm fonograficznych, m.in. Requiem Mozarta (Classic, 1991), III Symfonia (Naxos, 1993) i II Symfonia (Naxos, 2000) Henryka Mikołaja Góreckiego, komplet pieśni Chopina (Canyon Classics, 1994), Pieśni muezzina szalonego i Słopiewnia Szymanowskiego (Telarc, 2000). Artystka uczestniczyła także w nagraniu III Symfonia Góreckiego (DVD i CD), dokonanym przez Polskie Radio w 2003, z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją kompozytora – nagroda Fryderyk 2006 w kategorii „Album roku – muzyka współczesna”.
Zofia Kilanowicz w 2006 otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2009 została odznaczona Medalem „Zasłużony dla Miasta Nowy Targ”.
aktualizacja: listopad 2009