Przejdź do głównej treści

Klauza Michał

Klauza Michał

Nawigacja
  • Wykonawca
dyrygent; ur. 5 listopada 1973, Puławy. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka i dwuletnich studiów podyplomowych w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu w klasie prof. Ilii Musina. Swój warsztat dyrygencki doskonalił także podczas międzynarodowych kursów dyrygenckich pod kierunkiem prof. Kurta Redla (Rzym 1996) i Valery’ego Gergieva (Rotterdam 1997).
Działalność artystyczną rozpoczął w 1993 roku, zakładając w warszawskiej Akademii Muzycznej Orkiestrę Kameralną „Concertino”. W latach 1998-2003 pracował w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, gdzie przygotował i poprowadził wiele przedstawień operowych i baletowych m.in.: Śpiącą królewnę i Jezioro łabędzie Piotra Czajkowskiego, Króla Rogera Karola Szymanowskiego, Don Giovanniego Wolfganga Amadeusza Mozarta, Córkę źle strzeżoną Ferdinanda Hérolda, Viva Moniuszko, Viva Verdi..., Traviatę Giuseppe Verdiego, Toskę Giacomo Pucciniego i Straszny dwór Stanisława Moniuszki.
Współpracował z licznymi orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Krakowie, z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii i Akademii Muzycznych w Katowicach, Poznaniu i Warszawie, Capellą Bydgostiensis, Polską Filharmonią Kameralną, Orchestre National Capitole de Toulouse, międzynarodową orkiestrą smyczkową w ramach Festival Junger Künstler w Bayreuth (1999-2001), Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej (m.in. tournée Niemcy 2010), Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską (2002). W październiku 2009 roku dyrygował Orkiestrą Filharmonii Ormiańskiej w ramach festiwalu Dni Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Erewaniu. We wrześniu 2011 w Bazylei poprowadził galowy koncert poświęcony pamięci Mścisława Rostropowicza, z Ivanem Monighettim, Sol Gabettą i Mishą Maiskym w roli solistów (w programie znalazło się m.in. Concerto Grosso nr 1 Krzysztofa Pendereckiego).
W latach 2004-2008 był dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff (Wielka Brytania). Pod jego dyrekcją wystawione zostały takie przedstawienia, jak Carmen George’a Bizeta, Rigoletto, Trubadur, Aida, Falstaff (z Brynem Terfelem w roli głównej) i Otello Verdiego, Wesoła wdówka Franza Lehára, Wesele Figara i Don Giovanni Mozarta oraz Cyganeria Pucciniego.
W swoim dorobku artystycznym posiada również nagrania radiowe i telewizyjne, m.in. z zespołami Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie nagrał spektakl Król Roger Szymanowskiego, transmitowany w maju 2002 roku w ramach Międzynarodowej Unii Radiowej.

Od stycznia 2009 roku pełni funkcję II dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

aktualizacja: listopad 2011

Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry