Przejdź do głównej treści

Kochan Jacek

Kochan Jacek

Nawigacja
  • Wykonawca
perkusista, aranżer i kompozytor; ur. 18 grudnia 1955, Kraków. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował także grę na perkusji oraz wibrafonie w Grant MacEvan College w Edmonton. W 1981 wyjechał do Stanów Zjednoczonych – przez dwa lata mieszkał w Nowym Jorku, gdzie studiował z Jaco Pastoriusem, Mike’m Clarkiem i Robbie Gonzalezem. W połowie lat 80-tych przeniósł się do Kanady i zamieszkał w Montrealu. Skomponowane wówczas przez niego utwory chóralne i orkiestrowe zostały włączone do repertuaru takich zespołów, jak Tudor Singers i Repercussion. Występował i nagrywał także muzykę współczesną oraz improwizowaną, współpracując z takimi muzykami, jak Michel Donato, Karen Young, Oliver Jones, Jean-Pierre Zanella, Michel Cusson, Helmut Lipsky. W tym czasie zainteresował się również muzyką etniczną. W 1990 przeniósł się do Toronto – tu nagrywał i pracował z amerykańskimi oraz kanadyjskimi artystami. W 1995 wrócił do Polski. Koncertował w różnych formacjach muzycznych (m.in. AJEE, PAANSORI DUO, SHARING SPACES), na wielu festiwalach i koncertach muzyki improwizowanej, jazzowej, a także współczesnej (m.in. Warsaw Summer Jazz Days, Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu, New Yorkers Festival, Kaunas Jazz Festiwal, Audio Art w Krakowie). Występował i nagrywał m.in. z Johnem Abercrombie, Patem LaBarbera, Kennym Wheelerem, Lornem Lofsky’m, Davem Liebmanem, Gary Thomasem, Ernesto Molinarim, Agatą Zubel, Adamem Pierończykiem, Franzem Hautzingerem, Larsem Danielssonem, Christianem Speringiem, Axelem Dörnerem, Jakobem Dinesenem, Klausem Dickbauerem, Skerikiem, Eddie Schullerem, Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Tomaszem Szukalskim, Slawkiem Jaskulke, Maciejem Sikałą, Piotrem Baronem, Krzysztofem Knittlem i Leszkiem Możdżerem. Nagrał 14 solowych płyt, w tym Visitor (feat. Pat LaBarbera), Corporate highlanders, Gray angel, Standard transmission (feat. John Abercrombie), Plastinated black ship (feat. Adam Pierończyk, Eddie Schuller), Monorain (feat. Andre Leroux, Jean Pierre Zanella), Another blowfish (feat. Michel Donato, Piotr Wojtasik, Eric Vloeimans), New expensive head (feat. Cuong Vu, Eivind Aarset, Skerik), nOne eyed horse (feat. Greg Osby i Franz Hautzinger), Yearning (feat. Uschihashi Kazuhisa, Franz Hautzinger, Francois Corneloup, Adam Simmons, Slawek Jaskulke).
W 2006 podczas Festiwalu „Warszawska Jesień” zaprezentował swoją kompozycję Alsamples (powstałą we współpracy z Dobromiłą Jaskot, Hanną Kulenty i Zbigniewem Bagińskim), wystąpił na Festiwalu „Drumblys” w Kownie, wziął udział (live electronics i perkusja) – wraz z Agatą Zubel, Andrzejem Bauerem, Michałem Mocem i dj. Lenarem – w wykonaniu w Lipsku opery Cezarego Duchnowskiego Ogród Marty. W tym samym roku razem z Cezarym Duchnowskim był wykonawcą na Festiwalu „Audio Art” w Warszawie i koncercie z cyklu „Portrety”, organizowanym przez Związek Kompozytorów Polskich, a także przedstawił swoją muzykę podczas premiery spektaklu Ogród Rozkoszy w reżyserii Hieronima Gardenera w wykonaniu Teatru Akt i Jerzego Winnickiego. W 2007 wystąpił na Festiwalu „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu (wraz z Agatą Zubel i Andrzejem Bauerem) oraz na Festiwalu Perkusyjnym „Źródła i inspiracje” w Krakowie (z Pasha Karami z Iranu).
Dokonania artystyczne Jacka Kochana cechują się bogactwem aranżacji, dbałością o szczegóły oraz swoistym improwizatorskim rozmachem w grze na perkusji. Jako instrumentalista jest muzykiem o szerokich zainteresowaniach stylistycznych.

aktualizacja: listopad 2007
Polmic

Rynek Starego Miasta 27
00-272 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: +48 785 370 000

Wsparcie projektu

Modernizacja strony odbywa się dzięki wsparciu Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu Nauka dla społeczeństwa II.

Logo Ministerstwa NiSW program Nauka dla społeczeństwa

Nasze social media



© All rights reserved. POLMIC
Do góry