pianista; ur. 22 maja 1973, Warszawa. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. w Warszawie im. F. Chopina (klasa Pawła Skrzypka). W 1992 rozpoczął studia pianistyczne na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Pawła Skrzypka i Eugeniusza Knapika. W tym czasie założył własny zespół - kwartet fortepianowy Ad libitum, studiując kameralistyke pod kierunkiem prof. Zygmunta Jochemczyka i Renaty Michalak. Następnie kontynuował studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Janusza Olejniczaka, które ukończył z wyróżnieniem.
Uczestniczył w kursach mistrzowskich wybitnych pedagogów fortepianu, m. in. Andrzeja Jasińskiego, Oxany Jablonskiej, Lee Kum-Singa i Ryszarda Baksta. Obecnie wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2015 roku otrzymał tytuł doktora habilitowanego.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach pianistycznych oraz festiwalach w kraju i za granicą, między innymi w Kil (Szwecja), Glasgow i w Londynie, a także na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i Festiwalu Talentów w Tarnowie.
Występuje na estradach koncertowych Polski (Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia w Warszawie, Festiwal "Bravo Maestro" w dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Festiwal Talentów w Tarnowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Warszawskie Spotkania Muzyczne, "Muzyka na Szczytach" w Zakopanem, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Międzynarodowe Dni Kompozytorów Krakowskich), w niemal całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Japonii, zbierając znakomite recenzje. Brał również udział w festiwalach chopinowskich w Gandawie (Belgia), Valldemossie (Majorka) i Nohant (Francja).
Zagrał rolę Fryderyka Chopina w filmie zrealizowanym przez Telewizję Japońską.
Dokonał nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. W 2004 roku została wydana jego płyta z utworami Siergieja Prokofiewa, na której znajduje się między innymi niezwykle rzadko wykonywana kompletna wersja Suity z baletu „Romeo i Julia” op. 75 oraz wirtuozowska VI Sonata fortepianowa. W 2005 roku jego nagranie Etiudy E-dur op. 10 nr 3 znalazło się na chopinowskiej płycie najwybitniejszych polskich pianistów i laureatów konkursów chopinowskich. W tym samym roku wraz z Januszem Olejniczakiem, Chórem Uniwersytetu Gdańskiego i znakomitymi solistami nagrał rzadko wykonywaną Małą Mszę Uroczystą Giacomo Rossiniego. Wykonanie to ukazało się na płycie wydanej przez Uniwersytet Gdański. W 2010 roku ukazał się album firmy DUX z muzyką Grażyny Bacewicz, zawierający między innymi I Kwintet fortepianowy w opracowaniu na fortepian i orkiestrę kameralną, który otrzymał nominację do nagrody "Fryderyk". W 2013 roku nakładem firmy Polskie Nagrania ukazała się płyta z muzyką chorwackiego kompozytora-prezydenta Ivo Josipovića. W 2016 roku ukazała się jego solowa płyta z muzyką S. Prokofiewa, zawierająca rzadko wykonywane orpacowanie na fortepian suity z baletu Romeo i Julia. W ramach serii „Muzyka polska dzisiaj – portrety współczesnych kompozytorów polskich” Związek Kompozytorów Polskich wydał płytę Roman Maciejewski na dwa fortepiany, która zawiera komplet miniatur fortepianowych kompozytora na tę obsadę w wykonaiu Chopin Piano Duo (2020).
Artysta prowadzi od wielu lat także ożywioną działalność kameralną i występuje z wieloma znanymi artystami i zespołami kameralnymi, między innymi z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Sinfonia Baltica, Capellą Cracoviensis, Polską Orkiestrą Radiową, Kwartetem Smyczkowym „DAFÔ”, Kwartetem Smyczkowym „Camerata”, Kwartetem Smyczkowym „Prima Vista”, Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Elżbietą Towarnicką, Olgą Pasiecznik, Anną Radziejewską, Iwoną Sobotką, Bogusławą Dziel-Wawrowską, Januszem Olejniczakiem, Konstantym Andrzejem Kulką, Tomaszem Strahlem, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Wojciechem Michniewskim, Danielem Smithem, Magdaleną Bojanowicz i Januszem Wawrowskim. Od 2011 roku występuje z pianistką Anną Boczar w duecie fortepianowym „Chopin Piano Duo”.
Jest autorem opracowania wszystkich utworów orkiestrowych Fryderyka Chopina w wersji na fortepian z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Bartłomiej Kominek jest zapraszany do udziału w pracach jury na ogólnopolskich międzynarodowych konkursach pianistycznych i kameralnych (w tym Roma Piano Competition, Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Białymstoku, „Grajmy Razem” w Zamościu). Prowadzi kursy mistrzowskie w rozmaitych uczelniach w Europie. Od 2016 roku Bartłomiej Kominek pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Duetów Fortepianowych „Duettissimo” w Krakowie.
Od 2020 roku pełni funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki krakowskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego.
W 2019 roku został odznaczony medalem Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi w pracy pedagogicznej.
aktualizacja: 2015 (ab), 2021 (wa)
Kontakt
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. komórkowy: (+48) 501 120 436